Król Karol III i pozostałe dzieci Elżbiety II czuwały przy trumnie z jej ciałem

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Dzieci zmarłej królowej Elżbiety II, w tym król Wielkiej Brytanii Karol III, wzięły udział w czuwaniu przy trumnie z jej ciałem, która jest wystawiona w edynburskiej katedrze Świętego Idziego. Od poniedziałkowego późnego popołudnia do godziny 15 we wtorek każdy może oddać hołd zmarłej królowej, przechodząc koło wystawionej w katedrze trumny.

Podczas trwającej około 10 minut ceremonii, nazywanej czuwaniem książąt, czwórka jej dzieci - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - stanęła w milczeniu z czterech stron trumny. Ceremonia odbyła się w poniedziałek wieczorem.

Księżniczka Anna stała się pierwszą kobietą uczestniczącą w tej ceremonii - do tej pory w czuwaniu brali udział tylko mężczyźni z rodziny królewskiej. Gdy 20 lat temu odbywał się pogrzeb królowej matki, w czuwaniu uczestniczyli Karol, Andrzej i Edward, a także David Armstrong-Jones, jedyny syn młodszej siostry Elżbiety II, księżniczki Małgorzaty.

Każdy może oddać hołd królowej

Pewnym zaskoczeniem był fakt, że na czas poniedziałkowego czuwania książąt nie wstrzymano przejścia zwykłych ludzi koło trumny. Od poniedziałkowego późnego popołudnia do godziny 15 we wtorek każdy może oddać hołd zmarłej królowej, przechodząc obok trumny wystawionej w katedrze Świętego Idziego. Jak informowały w poniedziałek wieczorem brytyjskie media, kolejka ciągnęła się na ponad 1,5 kilometra i liczyła około 20 tysięcy osób.

We wtorek po południu trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd samolotem do bazy RAF Northolt w zachodnim Londynie, a później do Pałacu Buckingham.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości