SpaceX wystrzelił rakietę Falcon Heavy z wojskowymi systemami satelitarnymi

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
PAP
Firma SpaceX planuje w tym roku kolejne starty Falcon Heavy
Firma SpaceX planuje w tym roku kolejne starty Falcon Heavy
Reuters Archive
Reuters ArchiveFirma SpaceX planuje w tym roku kolejne starty Falcon Heavy

Z Centrum Kosmicznego na Florydzie wystrzelona została w niedzielę rakieta Falcon Heavy amerykańskiej firmy SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk. W skład ładunku, który wyniesiono w trakcie misji USSF-67, wchodziły między innymi dwa wojskowe systemy satelitarne. 

Start Falcon Heavy, uważanej za najpotężniejszą rakietę operacyjną na świecie, nastąpił z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie w niedzielę późnym popołudniem czasu miejscowego. W skład ładunku wchodziły dwa wojskowe systemy: SATCOM - satelita przekaźnikowy, który zwiększa zdolności komunikacyjne sił zbrojnych oraz ESPA dostarczający m.in. danych dla sił kosmicznych USA.

Rakieta wyniosła również w przestrzeń powietrzną prototypowe systemy wykorzystywane do bezpiecznej komunikacji kosmos-ziemia.

SpaceX. Start rakiety Falcon Heavy USSF-67Space-X

- To złożona misja (…) i dlatego jesteśmy tak entuzjastycznie nastawieni do nadchodzącego startu naszego drugiego Falcona Heavy w ciągu zaledwie kilku miesięcy - powiedział przed startem rakiety, cytowany przez agencję prasową UPI, gen. dywizji Stephen Purdy, dyrektor wykonawczy programu dowództwa systemów kosmicznych (Assured Access to Space).

Niedzielny start Falcona Heavy był drugim w ostatnich trzech miesiącach po wcześniejszej trzyletniej przerwie. 1 listopada wystrzelono rakietę w misji USSF-44, rozmieszczając na orbicie mikrosatelity dla amerykańskiego wojska opracowane przez spółkę zależną Boeinga, Millennium Space Systems.

W tym roku SpaceX planuje jeszcze cztery starty Falcon Heavy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Space-X

Pozostałe wiadomości