Rywalizuje z byłym wiceprezydentem. Szanse Elizabeth Warren rosną

TVN24

Aktualizacja:
Youtube - Joe BidenElizabeth Warren wyprzedziła w sondażach swojego konkurenta Joe Bidena

Ubiegająca się o nominację Partii Demokratycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Elizabeth Warren staje się coraz bardziej popularna wśród elektoratu tego ugrupowania.

W sondażu przeprowadzonym przez amerykańskie radio NPR i telewizję publiczną PBS wspólnie z ośrodkiem badawczym Marist College senator Elizabeth Warren wyprzedziła nawet prowadzącego dotychczas w sondażach byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Wyniki badania zostały opublikowane w środę, w przeddzień planowanej na czwartek wieczór w Houston (Teksas) debaty telewizyjnej z udziałem dziesięciorga kandydatów do otrzymania nominacji Partii Demokratycznej.

W sondażu 75 procent badanych członków i sympatyków Partii Demokratycznej - o 22 punkty procentowe więcej niż w styczniu tego roku - wyraziło dobrą opinię o Warren - obecnej senator ze stanu Massachusetts.

Dobrą opinię o Bidenie zadeklarowało 71 procent badanych - o 5 punktów procentowych mniej niż w styczniu tego roku.

Wśród ogółu amerykańskich wyborców nadal ze wszystkich kandydatów do otrzymania nominacji demokratów Biden jest najbardziej znany i poważany.

Wzrost popularności Warren

Jednocześnie w innym sondażu, dziennika "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano w ubiegłą niedzielę, Biden uzyskał 29 proc. poparcia - o 1 pkt proc. mniej niż w lipcu, jednak o 10 pkt proc. więcej niż senator Bernie Sanders i o 9 pkt proc. więcej niż Warren.

Także w badaniach opinii publicznej sieci CNN, których wyniki zostały opublikowane w środę wieczorem, Biden - mimo widocznego w ciągu ostatnich tygodni spadku poparcia - był najbardziej popularny wśród wyborców, zamierzających głosować w prawyborach Partii Demokratycznej.

Biden w sondażu CNN uzyskał poparcie 24 proc. badanych - o 5 pkt proc. mniej niż jeszcze trzy tygodnie temu, jednak o 6 pkt proc. więcej niż Warren, która w badaniach CNN "przeskoczyła" ostatniego obecnie na podium Sandersa.

Zdaniem politologów stały wzrost popularności senator Warren w ostatnich miesiącach wzmacnia jej pozycję przed czwartkową, kolejną debatą telewizyjną, podczas której 70-letnia Warren, w przeszłości wykładowczyni prawa i adwokatka specjalizująca się w procesach o bankructwo, zmierzy się przed kamerami z Bidenem.

Elizabeth Warren wyprzedziła w sondażach swojego konkurenta Bidena
Shutterstock

"Warren jest blisko odegrania znaczącej i poważnej roli w rywalizacji"

76-letni Biden, zanim został wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy (2009-2017), był jednym z najbardziej cenionych ustawodawców Partii Demokratycznej na Kapitolu. - Wydaje się, że Elizabeth Warren jest blisko odegrania znaczącej i poważnej roli w rywalizacji (o nominację) – powiedział dyrektor Marist College Lee Miringoff, omawiając w radiu NPR wyniki sondażu.

Zwrócił uwagę, że sympatie elektoratu Partii Demokratycznej nie znajdują odzwierciedlenia wśród ogółu amerykańskich wyborców, którzy nie przejawiają entuzjazmu wobec żadnego z kandydatów ugrupowania. Wśród ogółu wyborców zarejestrowanych do głosowania Biden uzyskał pozytywną opinię 45 proc. badanych, a negatywną - 46 proc. Z kolei pozytywną opinię o Warren wyraziło 41 proc. ankietowanych, a negatywną - 42 proc. wyborców.

Dyrektor Marist College wskazał, że badania kierowanego przez niego instytutu, podobnie jak inne ostatnie sondaże, unaoczniają, że dla członków i sympatyków Partii Demokratycznej coraz większe znaczenie odgrywa zdolność ich kandydata do pokonania obecnego republikańskiego lokatora Białego Domu Donalda Trumpa, a nie fakt, czy poglądy kandydatów są zgodne z ich własnymi przekonaniami.

W badaniach "WP" i ABC zadeklarowało tak 51 proc. ankietowanych. W badaniach NPR/PBS/Marist College takie stanowisko zajęło z kolei 58 proc. badanych demokratów - o 12 pkt proc. więcej niż w czerwcu.

Autor: mart / Źródło: PAP