Elita elit rosyjskich komandosów trafiła do Syrii?

mil.ruNie istnieją oficjalne zdjęcia operatorów Zasłonu. W przeciwieństwie do większości innych oddziałów sił specjalnych Rosji

Tajny rosyjski oddział specjalny Zasłon mógł zostać wysłany do Syrii - twierdzi amerykański ekspert ds. rosyjskich służb specjalnych Mark Galeotti. Komandosi Zasłonu to elita elit rosyjskich służb specjalnych. Są wysyłani jedynie do najtrudniejszych zadań, wymagających niesztampowego i mało oficjalnego rozwiązania. Zdaniem Amerykanina, oznacza to, że Moskwa szykuje się na ostatnie rozdanie w Syrii.

Galeotti jest profesorem Uniwersytetu Nowego Jorku, który od lat specjalizuje się w tematyce rosyjskich sił specjalnych. Regularnie publikował swoje teksty między innymi w renomowanym "Jane's Intelligence Review" i jest stałym publicystą rosyjskiego "The Moscow News".

Elita rosyjskich komandosów

Według Amerykanina, Rosjanie wysłali do Syrii członków tajnego oddziału Zasłon. To elita rosyjskich sił specjalnych, o której bardzo mało wiadomo, poza ogólnymi danymi. Szczegóły są utrzymywane w tajemnicy. Zdaniem Galeottiego, Zasłon jest najbardziej skrytym oddziałem specjalnym w Rosji.

Skryta jednostka działa w ramach SWR, czyli rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, wywodzącej się z Pierwszego Zarządu Głównego radzieckiego KGB. Oddział komandosów miano utworzyć w 1998 roku i ustalić jego liczebność na około 300 operatorów.

Według Galeottiego, główne zadania Zasłonu to tajne operacje zagraniczne - od ochrony ambasad i dyplomatów, przez odbijanie zakładników, po egzekucje. Członkowie oddziału mają być wyposażeni i wyszkoleni adekwatnie do swojego elitarnego statusu. Często mają też działać w strojach cywilnych.

Zacieranie śladów

Jak twierdzi Galeotti, wysłanie niesprecyzowanej liczby operatorów Zasłonu do Damaszku świadczy o tym, że pomimo oficjalnej retoryki Rosji, która wspiera walczącego z rebelią dyktatora Baszara el-Asada, na Kremlu trwają też przygotowania do opanowania sytuacji w razie jego upadku. Najwyraźniej taka możliwość ma być brana pod uwagę, jako realna.

Według Amerykanina, podobnie postąpiono w 2003 roku gdy wojska USA zbliżały się do Bagdadu i reżim Saddama Husajna chylił się ku upadkowi. Wówczas zadaniem Zasłonu, poza ochroną dyplomatów, miało być zniszczenie wszelkich irackich dokumentów dotyczących współpracy z Rosją, które nie powinny się dostać w ręce Amerykanów.

"Ze względu na podobnie bardzo rozbudowane wsparcie Rosjan dla Asada, komandosi Zasłonu mogli zostać wysłani do Syrii na podobnej zasadzie, aby zatrzeć wszelkie "drażliwe" ślady współpracy i ewentualnie uniemożliwić dostanie się w obce ręce elementów nowoczesnego rosyjskiego uzbrojenia" - pisze Galeotti na swoim blogu.

Niezależnie od motywów, wysłanie Zasłonu przede wszystkim ma świadczyć o tym, że Rosja poważnie szykuje się na upadek syryjskiego reżimu, który zmaga się z rebelią od ponad dwóch lat.

Autor: mk/mtom/zp / Źródło: In Moscow Shadows, Business Insider, Blouin News

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości