Świat

Sześć lat więzienia dla byłego wiceprezydenta. Wziął 13,5 miliona łapówki

Świat


Sąd skazał byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Davida Glasa na sześć lat więzienia, uznając go winnym przyjęcia łapówki w wysokości 13,5 miliona dolarów od brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht. Polityk miał otrzymać tę sumę dzięki pośrednictwu swego stryja.

Ekwador jest jednym z kilku krajów, które znalazły się w zasięgu ogromnej afery korupcyjnej, w którą zamieszany był brazylijski koncern paliwowy Petrobras i firma budowlana pracująca dla sektora wydobywczego i obronnego Odebrecht.

Afera została ujawniona w listopadzie 2014 roku. W jej mackach znaleźli się prawicowi politycy w Brazylii, między innymi prezydent Michel Temer oraz oraz szef Partii Socjaldemokracji Brazylijskiej (PSDB) Aecio Neves, w Kolumbii - ministrowie transportu i finansów: Alvaro Uribe oraz Oscar Ivan Zuluaga, w Argentynie – szef wywiadu Mauricio Macri, który przyjął od Odebrechtu łapówkę w wysokości 600 tysięcy dolarów, w Peru - byli prezydenci Ollanta Humala i Alejandro Toledo, który miał przyjąć 20 milionów dolarów, a także piątka ministrów, w Meksyku zaś - trzej przedstawiciele sztabu wyborczego prezydenta Enrique Pena Nieto, którzy zainkasowali łącznie około 10 milionów dolarów.

Setka osób skazana

Wśród podejrzanych o przyjmowanie łapówek od firmy Odebrecht jest też grupa polityków z Wenezueli. Prezydent Nicholas Maduro miał przyjąć dostać 35 milionów dolarów od koncernu Odebrecht, które zostały wykorzystane do sfinansowania jego kampanii prezydenckiej - przypomina Reuters.

Brazylijskie sądy skazały jak dotąd ponad sto osób na podstawie wyników dochodzeń policyjnych oraz dobrowolnych zeznań składanych przez członków zarządu wielkiej firmy budowlanej Odebrecht i innych prywatnych przedsiębiorstw współpracujących z koncernem Petrobras i zamieszanych w afery korupcyjne.

Problemy wiceprezydenta

46-letni wiceprezydent Jorge David Glas został zawieszony w obowiązkach przez prezydenta Lenina Moreno Garcesa 3 sierpnia 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia kolejnej kadencji na tym stanowisku. Bezpośrednią przyczyną zawieszenia były zarzuty przyjęcia łapówki od firmy Odebrecht.

Glas, prominentny polityk rządzącego w Ekwadorze Sojuszu PAIS - Dumna i Suwerenna Ojczyzna, inżynier elektryk, jest przyjacielem z dzieciństwa byłego prezydenta Ekwadoru, Rafaela Vicente Correi, za kadencji którego był wiceprezydentem.

Nie po raz pierwszy jego rodzina doświadcza poważnych problemów z wymiarem sprawiedliwości. W 2015 roku ojciec wiceprezydenta Glasa został skazany na 20 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne trzynastoletniej krewnej.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP