Świat

Obława na islamistów w Kirgistanie. Zabili trzech strażników, uciekli z więzienia

Świat

www.gsin.gov.kg, twitter.com/specnazPoszukiwani to członkowie ekstremistycznej organizacji islamistycznej Dżajsz al-Mahdi

Dziewięciu więźniów, w tym skazani za islamski ekstremizm i terroryzm, zbiegło z aresztu śledczego pod Biszkekiem; zabili trzech strażników - podały w poniedziałek władze Kirgistanu. Według nich pięciu uciekinierów zdołano ująć, czterech jest poszukiwanych.

Wszyscy, którzy uciekli, są oskarżeni o ekstremizm religijny i o terroryzm. Na dwóch uciekinierach ciążył już wyrok dożywotniego więzienia za dopuszczenie się aktów terroru, a przeciwko dwóm prowadzono śledztwo w tej sprawie - poinformował resort więziennictwa Kirgistanu.

Oskarżeni o spisek i prób zamachu stanu

Władze twierdzą, że trzech z czterech poszukiwanych mężczyzn to członkowie grupy Dżajsz al-Mahdi, którą w Kirgistanie oskarżono o kilka zamachów bombowych i spisek w celu przeprowadzenia zamachu stanu. Organizacja ta została uznana w Kirgistanie w roku 2012 za terrorystyczną.

W związku z ucieczką szczególnie niebezpiecznych przestępców władze Kirgistanu zaapelowały do obywateli o czujność.

W lipcu władze w Biszkeku poinformowały, że udaremniły spisek Państwa Islamskiego mający na celu zdestabilizowanie kraju. Sześciu domniemanych dżihadystów zginęło w walkach z siłami bezpieczeństwa.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.gsin.gov.kg, twitter.com/specnaz