Raport: dżihadyści szantażują dzieci uciekające przed wojną


Tzw. Państwo Islamskie oraz Boko Haram wykorzystują zorganizowany przemyt ludzi do rekrutowania swoich członków, ostrzeżono w poniedziałek raporcie organizacji Quilliam. Ekstremiści mają wyszukiwać wśród migrantów samotne, zdesperowane dzieci, którym w zamian za wstąpienie w ich szeregi opłacana jest dalsza podróż.

Według raportu organizacji Quilliam badającej ruchy ekstremistyczne, ugrupowania takie jak tzw. Państwo Islamskie (IS) czy Boko Haram rekrutują swoich członków płacąc przebywającym w obozach dla uchodźców dzieciom oraz finansując im dalszą podróż. W zamian oczekują wstąpienia w ich szeregi.

"Jeśli każą walczyć, to będę"

Według Quilliam, zagrożonych radykalizacją w Europie jest co najmniej 88,3 tys. samotnych migrantów-dzieci.

- Jestem członkiem IS od niemal roku. Nie wierzę, że wszystko co oni robią jest dobre, ale dali mi naprawdę wiele. Mam miejsce do spania, jedzenie, chodzę do szkoły i otrzymuję jeszcze pieniądze - powiedział 15-letni uchodźca z Syrii, który powiedział, że rekrutowano go w obozie w Jordanii. - Mam nadzieję, że nie będę musiał walczyć, ale jeśli mój zwierzchnik mi każe, to będę, ponieważ zawdzięczam im tak wiele - dodał nastolatek cytowany w raporcie.

Według Quilliam, dżihadyści skupiają się na rekrutowaniu dzieci, ponieważ są one "mniej odporne mentalnie i fizycznie". Tzw. Państwo Islamskie ma im oferować do tysiąca dolarów, gdy podróżują trasą przez Morze Śródziemne oraz do dwóch tysięcy dolarów, gdy przebywają w obozach dla uchodźców na terenie Jordanii i Libanu.

W raporcie wskazano ponadto, że do metod wiązania młodych dziewcząt z grupami bojowników należą również przemoc seksualna i przymusowe małżeństwa.

Wielki kryzys migracyjny

Wojny i ubóstwo na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce zmusiły ok. 1,4 mln osób do ruszenia w drogę do Europy, nasilając tym samym największy kryzys migracyjny w regionie od końca II wojny światowej.

Jak ostrzega UNICEF, znajdujące się wśród migrantów dzieci są szczególnie narażone na wykorzystanie, w tym gwałty, pracę przymusową i przemoc fizyczną. Jeśli podróżują samotnie, nie mają jak unikać wykorzystania przez dorosłych, nie mają również gdzie szukać pomocy, ponieważ nie istnieją sprawnie działające mechanizmy ich ochrony.

Autor: mm/adso / Źródło: Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości