Świat

Ekstremiści chcieli wedrzeć się na festiwal

Świat

Aktualizacja:

Grupa ok. 70 prawicowych ekstremistów próbowała zakłócić porządek w piątek podczas festiwalu muzycznego Sziget w stolicy Węgier, Budapeszcie. Zatrzymano 5 osób, wśród nich posła skrajnie prawicowej partii Jobbik - podała węgierska agencja informacyjna MTI.

Grupa ok. 70 członków ekstremistycznego Ruchu Młodzieżowego 64 Komitaty Obywatelskie próbowała wedrzeć się na teren festiwalu bez biletów.

Powstrzymani od wejścia przez służby porządkowe, protestowali w pobliżu wejścia. W odpowiedzi do akcji wkroczyła policja i zatrzymała co najmniej pięć osób, w tym posła skrajnie prawicowej partii Jobbik, Gyorgya Zagyvę.

Przed dwoma tygodniami policja nie zgodziła się na demonstrację grupy na terenie festiwalu przeciwko wysokim cenom paliwa.

Jeden z największych festiwali

Ruch 64 Komitaty Obywatelskie (HVIM) nawiązuje w nazwie do Węgier sprzed strat terytorialnych po pierwszej wojnie światowej, kiedy kraj ten miał 64 komitaty (jednostki podziału terytorialnego). Obecnie na Węgrzech jest 19 komitatów (plus wydzielone miasto stołeczne).

Sziget Festival to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się na wyspie Obudai na Dunaju, od której wzięła się nazwa: "sziget" to po węgiersku właśnie "wyspa.

Źródło: PAP