Świat

Eksplozja przed konsulatem Włoch w Kairze. Państwo Islamskie przyznaje się do zamachu

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej jedna osoba zginęła w potężnej eksplozji, do której doszło w sobotę przed konsulatem Włoch w centrum stolicy Egiptu, Kairze - poinformowało egipskie ministerstwo zdrowia. Państwo Islamskie (IS) wzięło odpowiedzialność za zamach.

Według źródła, na które powołuje się agencja AP, mocno uszkodzona została fasada konsulatu oraz biegnący pod ziemią wodociąg, a dwie osoby - policjant i cywil - zostały ranne. BBC podała za źródłami w służbach medycznych, że obrażenia odniosły co najmniej cztery osoby.

Jak poinformował proszący o anonimowość pracownik konsulatu, w chwili eksplozji był on nieczynny i nikt zatrudniony we włoskiej placówce nie został ranny. Włoska placówka dyplomatyczna znajduje się jednak przy jednym z największych skrzyżowań w Kairze, co naraziło na obrażenia przypadkowych przechodniów.

Dżihadyści z IS napisali na Twitterze, że "żołnierze Państwa Islamskiego" zdetonowali przed włoskim konsulatem 450 kg materiału wybuchowego ukrytego w zaparkowanym samochodzie. Wcześniej o ładunku wybuchowym w aucie mówił informator agencji Reutera i egipskiej agencji MENA w źródłach bezpieczeństwa; taką samą wersję przedstawiali świadkowie zdarzenia.

"Włochy i Egipt są i zawsze będą razem"

Premier Włoch Matteo Renzi rozmawiał po zamachu z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Po tej rozmowie Renzi wydał oświadczenie, w którym podkreślił: "Nie pozostawimy Egiptu samego. Włochy i Egipt są i zawsze będą razem w walce z terroryzmem".

Szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni oświadczył na Twitterze, że jego kraj "nie da się zastraszyć" oraz że wśród ofiar śmiertelnych eksplozji nie ma Włochów.

Islamiści dążący do obalenia rządu w Kairze wielokrotnie brali odpowiedzialność za wybuchy przydrożnych bomb i samobójcze zamachy, jednak akty terroru ograniczały się głównie do półwyspu Synaj. W ciągu ostatnich dwóch lat w tych islamistycznych zamachach zginęło co najmniej 600 egipskich policjantów i żołnierzy.

Autor: dln,fil//plw,rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: