Świat

"Eksperyment" z papierosami. Spłonął dach i dzwonnica

Świat

Aktualizacja:

Pożar zamku Krasna Horka wywołali dwaj chłopcy "eksperymentujący z papierosami" - potwierdziła słowacka policja. Płomienie strawiły dach i dużą część górnych kondygnacji średniowiecznej perły słowackiej architektury, ale udało się uratować skarbiec i większość muzealiów.

Sobotni pożar, który poważnie uszkodził zamek Krasna Horka w południowo-wschodniej Słowacji, wywołało dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat eksperymentujących z papierosami - poinformowała w poniedziałek słowacka policja.

Nie zostało wniesione oskarżenie, ponieważ jest dość prawdopodobne, że chodzi o osoby, które z powodu wieku nie ponoszą odpowiedzialności karnej. minister spraw wewnętrznych Daniel Lipszyc

- Nie zostało wniesione oskarżenie, ponieważ jest dość prawdopodobne, że chodzi o osoby, które z powodu wieku nie ponoszą odpowiedzialności karnej - powiedział słowacki minister spraw wewnętrznych Daniel Lipszyc.

Na początku przypuszczano, że przyczyną pojawienia się płomieni było wypalanie traw w pobliżu zabytku. Cytowana przez portal aktualne.sk rzeczniczka policji w Koszycach Jana Mesarova powiedziała jednak, że trawa zapaliła się w chwili, gdy dwaj chłopcy chcieli zapalić papierosa.

Policja obecnie prowadzi śledztwo w sprawie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa wielu osób. Na miejscu zdarzenia wciąż pracują ekipy dochodzeniowe.

Zamek w płomieniach

Zamek zajął się ogniem w sobotę około południa. Jak podało słowackie ministerstwo kultury, ogień strawił cały dach, część górnych kondygnacji, zadymione też zostały zamkowe wnętrza. Na szczęście skarbiec i większość muzealiów pozostały nietknięte. Ministerstwo dodało też, że łącznie udało się uratować 90 proc. eksponatów.

W niedzielę wieczorem wiatr na nowo rozdmuchał pożar, ale sytuacja jest pod kontrolą strażaków.

Zamek uspokaja na FB

Informacje na temat pożaru na swoim profilu na Facebooku zamieściła administracja Krasnej Horki: "Dach zamku, ekspozycja w pałacu gotyckim i dzwonnica zostały kompletnie zniszczone. Wysoka temperatura stopiła trzy dzwony na wieży". Minister kultury Daniel Krajcer dodał, że zniszczona została tylko górna część zamku (wraz z eksponatami).

Piękna Górka

Zamek Krasna Horka (Piękna Górka) to jeden z najcenniejszych zabytków Gemeru (historyczna kraina na południu Słowacji) i jeden z najpiękniejszych gotyckich obiektów na terenie Słowacji.

Pierwsza pisemna wzmianka o Krasnej Horce pochodzi z 1333 roku. Zamczysko zbudował ród Mariássych ok. 1320 r. aby strzegł szlaku handlowego wiodącego z północy. W XVI wieku pełnił rolę warowni na pograniczu tureckim. Przebudowywany był w stylu renesansowym i barokowym. Na początku XX wieku umieszczono w nim muzeum.

W 1945 roku zamek został skonfiskowany przez władze Czechosłowacji. W 1961 r. zamek podniesiono go do rangi słowackiego zabytku kultury narodowej i po wielu pracach renowacyjnych udostępniono zwiedzającym. W zeszłym roku zakończył się jego gruntowny remont.

Źródło: TASR, tvnoviny.sk, tvn24.pl, PAP