Eksperyment nie zniszczy naszej planety

Aktualizacja:
 
Large Hadron Collider (LHC)TVN24

Doświadczenia fizyków nad cząsteczkami w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) nie zagrażają katastrofą na Ziemi - wynika z najnowszego raportu naukowców.

Large Hadron Collider (LHC) znany pod polską nazwą Wielki Zderzacz Hadronów jest największym na świecie międzynarodowym projektem fizyków, którzy pragną wyjaśnić tajemnicę początków wszechświata.

Oczekiwany czas życia mikroskopijnych czarnych dziur będzie bardzo krótki raport CERN

Międzynarodowe podziemne laboratorium

Potężny akcelerator cząstek, zbudowany w okolicach Genewy, przecina pod ziemią granice Francji i Szwajcarii. Ma średnicę 8 km i obwód 27 km. Z powodu swoich możliwości, jest największym tego typu obiektem na świecie. Powstało jednak wiele wątpliwości co do ewentualnych skutków jego użycia. Dlaczego? Otóż tak potężny akcelerator, według niektórych teoretyków, mógłby stworzyć małe czarne dziury, które potencjalnie stały by się zagrożeniem dla życia na Ziemi.

Kto ma rację?

Jak twierdził w 2003 roku dr Adrian Kent z Uniwersytetu w Cambridge, naukowcy niewłaściwie obliczyli ryzyko katastrofalnego scenariusza jaki może się spełnić, gdy akcelerator rozpocznie swoją pracę. Innego zdania są naukowcy z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN).

- Nie ma podstaw, aby obawiać się konsekwencji wytworzenia w LHC nowych cząstek lub form materii. Przez miliony lat natura zdołała wygenerować na ziemi kolizje, jakby znajdowało się na niej miliony eksperymentów LHC, a nasza planeta ciągle istnieje - zapewniają fizycy.

 
Wielki Zderzacz TVN24

Tu narodził się WWW

Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) został założony w 1954 roku. Było to jedno z pierwszych wspólnych przedsięwzięć powojennej Europy. To tu "narodził" się system informacyjny World Wide Web (WWW). Najważniejszym elementem tego gigantycznego międzynarodowego laboratorium, są długie tunele - akceleratory, które przyspieszając maleńkie cząstki do prędkości bliskich prędkości światła umożliwiają ich obserwację.

Pytania o wszechświat

Głównym celem tych badań jest odpowiedź na pytania, z czego zbudowana jest materia i jakie siły ją utrzymują. Ale czy takie badania faktycznie mogą być niebezpieczne? Autorzy ostatniego raportu potwierdzają, że czarne dziury mogą być wytworzone w akceleratorze. Jednak dodają: - Jeśli mikroskopijne czarne dziury mają być pojedynczo produkowane przez zderzanie się kwarków i gluonów wewnątrz protonów, powinny także zanikać, zmieniając się w ten sam rodzaj cząstek, który je stworzył.

Należy mieć zatem nadzieję, że naukowcy będą kontrolować swoje potężne dziecko. Póki co ogromny akcelerator nie został jeszcze uruchomiony.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24