Eksperci ONZ: zbrodnie Państwa Islamskiego spełniają zapewne kryteria ludobójstwa

TwitterIslamiści w Syrii

Dokonywane w Iraku zbrodnie ekstremistów z Państwa Islamskiego spełniają zapewne prawne kryteria aktów ludobójstwa - głosi raport ekspertów opublikowany w poniedziałek przez Radę Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Jak wskazuje się w tym dokumencie, ofiarą systematycznych prześladowań ze strony islamistów padają członkowie określonych wspólnot etnicznych i religijnych, co ma na celu ich zniszczenie. Wśród atakowanych są Turkmeni, chrześcijanie, jazydzi i Kurdowie.

Tysiące zabitych i rannych

Według raportu od początku stycznia do 10 grudnia 2014 roku wskutek działań Państwa Islamskiego zginęło w Iraku co najmniej 11,6 tys. cywilów, a blisko 22 tys. zostało rannych. Do tego dochodzi nieznana liczba osób, które zmarły z powodu wtórnych skutków konfliktu - na przykład utraty dostępu do podstawowych artykułów żywnościowych, wody pitnej i lekarstw.

W ocenie ekspertów ONZ "wiele aktów przemocy i szykan, jakich dopuszcza się Państwo Islamskie, może odpowiadać zbrodniom wojennym, zbrodniom przeciwko ludzkości i zapewne ludobójstwu".

"Celem milicji Państwa Islamskiego pozostaje niszczenie irackiego państwa i społeczeństwa poprzez szerzenie przemocy i podziałów" - oświadczył specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Iraku Nikołaj Mładenow. Jednak zarzuty ciężkich naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego wysuwa się także wobec irackich sił bezpieczeństwa oraz sprzymierzonych z nimi niepaństwowych formacji zbrojnych.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości