Rosjanie ekshumują ostatniego cara. Cerkiew chce mieć pewność, że to on

Świat

WikipediaSzczątki cara zostaną przebadane

Rosjanie dokonują ekshumacji ostatniego cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry. Odbywa się to na prośbę tamtejszej cerkwi. Dwójka dzieci cara ma spocząć u jego boku za kilka tygodni, a Kościół Prawosławny chce mieć pewność, że zostaną one pochowane właśnie przy ostatnim przywódcy z dynastii Romanowów. Materiał "Faktów z zagranicy".

Autentyczność szczątków carewicza Aleksego oraz wielkiej księżniczki Marii została potwierdzona w 2008 r. Badaniom DNA poddano wówczas szczątki znalezione w rejonie Jekaterynburga w okolicy miejsca, gdzie w nocy z 16 na 17 lipca 1918 r. bolszewicy dokonali egzekucji rodziny carskiej.

Rosyjski Kościół Prawosławny chce mieć pewność, że szczątki pochowane w soborze św. Piotra i Pawła w Sankt Petersburgu to na pewno car Mikołaj II i jego rodzina. 18 października u boku cara mają spocząć Aleksy i Maria.

Śledczy pobrali próbki ze szczątek cara, które porównają z krwią z munduru dziadka Mikołaja, cara Aleksandra II, który zginął w zamachu w 1881 roku.

- Komitet śledczy zlecił badania znanym na całym świecie genetykom. Zastosowane zostaną nowocześniejsze technologie i sprzęt, co gwarantuje nam otrzymanie maksymalnie obiektywnych wyników. Wszystkie te czynności śledcze zostaną przeprowadzone najszybciej jak to możliwe - przekazał Władimir Markin, rzecznik komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej.

Zamordowany przez bolszewików

Rodzina carska wraz ze służbą i dbającym o stan zdrowia carewicza Aleksieja lekarzem została rozstrzelana w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w piwnicy domu Ipatiewów w Jekaterynburgu. Decyzja o zamordowaniu cara i jego bliskich została podjęta przez Uralską Radę Deputowanych Robotników i Żołnierzy.

Jedyny syn Mikołaja II, carewicz Aleksiej, urodził się w 1904 roku. Maria Romanowa, trzecia córka Nikołaja II i Marii Fiodorowny, urodziła się w 1899 roku.

Program "Fakty z zagranicy" od poniedziałku do piątku o godz. 20 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: kło / Źródło: Fakty z zagranicy

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia