Świat

Egipt: Wybory prezydenckie przed parlamentarnymi

Świat


Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur ogłosił w niedzielę, że wprowadza zmiany do planu transformacji politycznej, ogłoszonego przez armię w lipcu ub. roku, i w związku z tym wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się przed wyborami parlamentarnymi.

Zgodnie z nową konstytucją Egiptu, przyjętą w referendum w tym miesiącu, wybory prezydenckie powinny się odbyć przed drugą połową kwietnia.

Groźba ataków terrorystycznych

W wystąpieniu telewizyjnym Mansur oświadczył, że zwróci się do komisji wyborczej o rozpoczęcie procesu rejestracji kandydatów. Tymczasowy szef państwa podkreślił, że wzmożone ataki terrorystyczne na policję i wojsko nie staną na przeszkodzie przemianom demokratycznym w Egipcie.

Według mapy drogowej uzgodnionej po obaleniu przez armię islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego w lipcu 2013 roku jako pierwsze miały się odbyć wybory parlamentarne. Krytycy tego planu zwracali uwagę, że Egipcjanie muszą przede wszystkim wybrać przywódcę, który pokieruje rządem w czasach politycznego i gospodarczego kryzysu. Z kolei inni twierdzili, że grozi to powołaniem prezydenta z nieograniczoną władzą.

Szanse wyborcze dowódcy sił zbrojnych

Zdaniem ekspertów zorganizowanie wyborów prezydenckich przed parlamentarnymi ma działać na korzyść dowódcy sił zbrojnych i ministra obrony, generała Abd el-Fataha es-Sisiego. Kierował on zamachem stanu, w wyniku którego po wielotysięcznych antyprezydenckich demonstracjach obalony został Mursi.

Mansur ogłosił decyzję w dzień po demonstracjach z okazji trzeciej rocznicy rewolucji, która obaliła poprzednika Mursiego, Hosniego Mubaraka. Zwolennicy obecnych władz, mających wsparcie wojskowych, wzywali gen. Sisiego, by kandydował w wyborach szefa państwa.

W ciągu minionej doby w Egipcie w starciach między zwolennikami nowych władz a ich przeciwnikami zginęło co najmniej 49 ludzi.

Autor: pw//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: