Świat

Egipt: setki kar śmierci po największym zbiorowym procesie

Świat


Egipski sąd zatwierdził w sobotę karę śmierci dla duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego oraz 182 jego zwolenników. Badie został skazany 28 kwietnia br. wraz ze swoimi zwolennikami w związku z gwałtownymi protestami z sierpnia 2013 roku.

Informację potwierdził telewizji Al-Arabija jeden z obrońców zaangażowany w sprawę. Podkreślił jednocześnie, że istnieje możliwość odwołania się od wyroku. W kwietniu Badie wraz z 682 innymi zwolennikami odsuniętego siłą od władzy Mohammeda Mursiego usłyszał zarzuty w związku z gwałtownymi protestami, które wybuchły w mieście Al-Minja, w środkowym Egipcie, po brutalnym rozbiciu przez egipskie służby bezpieczeństwa demonstracji zwolenników Bractwa Muzułmańskiego w Kairze w sierpniu 2013 roku. Z Bractwa wywodzi się Mursi.

Ostatecznie w sobotę sąd zatwierdził karę dla 183 spośród 683 osób, w tym dla Badiego. Egipskie władze w grudniu 2013 roku określiły Bractwo Muzułmańskie jako organizację terrorystyczną.

Największy zbiorowy proces

Według ONZ był to największy zbiorowy proces w najnowszej historii. Obrońcy praw człowieka alarmowali, że wspierany przez armię i rząd antyislamscy sędziowie dążą do stłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP