Egipt po raz pierwszy o zamachu. "Terroryści chcieli zniszczyć turystykę i relacje z Moskwą"

[object Object]
Terroryzm niszczy egipską turystykę
wideo 2/13

Terroryści dokonali zamachu na rosyjski samolot, by zniszczyć egipską turystykę i relacje Kairu z Moskwą - stwierdził prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi, odnosząc się do katastrofy lotniczej z października 2015 roku. To pierwsza tego typu oficjalna wypowiedź. Egipscy śledczy dotychczas utrzymywali, że nie ma dowodów na przeprowadzenie zamachu.

- Czy terroryzm się skończył? Nie, ale skończy się, jeśli się zjednoczymy. Ktokolwiek zniszczył rosyjski samolot, co miał na celu? - mówił Sisi. - Chciał uderzyć w turystykę i nasze stosunki z Rosją - dodał.

Po katastrofie rosyjskiego samolotu z 31 października 2015 roku, w której zginęło 224 pasażerów, Moskwa zawiesiła wszystkie połączenia lotnicze z Egiptem, który był popularnym celem wakacyjnym dla rosyjskich turystów.

Rosyjscy śledczy twierdzą, że katastrofę spowodował wybuch bomby. Jeśli tę wersję potwierdzą śledczy egipscy, to otworzą tym samym drogę do odszkodowań dla rodzin ofiar. Dotychczas utrzymują, że nie ma dowodów na zamach.

Walka z dżihadem

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, którego bojownicy prowadzą działania na półwyspie Synaj. W ich miesięczniku pojawił się artykuł, w którym opisali, jak na pokład samolotu wniesiono bombę ukrytą w puszce po napoju.

Bojownicy z Synaju prowadzą ofensywę przeciwko policji i wojsku po tym, jak Sisi obalił wybranego w wyborach prezydenta Mohammeda Mursiego w 2013 roku po protestach przeciwko jego rządom. W starciach zginęło wówczas kilkaset osób.

Katastrofa na Synaju

Airbus A321 rosyjskich linii czarterowych Metrojet, który rozbił się na półwyspie Synaj, leciał z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.

Była to największa katastrofa samolotowa w historii rosyjskiego lotnictwa.

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości