Do Rosji nie dopłynął. Mistral w rękach nowego właściciela

Mistral w porcie w Tuluzie
Mistral w porcie w Tuluzie
Ministerstwo Obrony Francji/Daily Motion
Mistrale będę służyły w EgipcieMinisterstwo Obrony Francji/Daily Motion

Ponad dwa lata od czasu, gdy sprzedaż mistrali wstrzymano ze względu na agresję Rosji na Ukrainie, pierwszy z dwóch francuskich okrętów trafił do nowego kupca. Jest nim Egipt.

Egipcjanie kupili dwa okręty w ub. roku, za 950 mln euro, a więc o 250 mln euro mniej, niż Rosjanie. Francuzi, którzy szukali dla tych jednostek nabywcy, byli skłonni zarobić na nich mniej byle się ich pozbyć. Sami nie znaleźliby dla okrętów miejsca w swojej flocie i od 2014 r. mówiono nawet o ich możliwym "rozebraniu".

Mistral płynie do Aleksandrii

W czwartek pierwszy mistral został już jednak oficjalnie odebrany w porcie w Tuluzie przez egipskiego ministra obrony. Drugiego Egipcjanie przejmą we wrześniu.

Mistral znany w świecie jako "szwajcarski nóż" dzięki rzadko spotykanym możliwościom, jakie daje operującym na nim wojskom jest wyposażony w system obrony rakietowej, skomplikowane systemu radarowe, może przewozić w hangarze aż 16 helikopterów bojowych i ma sześć lądowisk dla tych maszyn na pokładzie.

Mistral przekazany Egiptowi - nazwany Gamal Abdel Nasser po drugim prezydencie państwa - zmierza teraz do portu w Aleksandrii. Przypłynie tam prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca.

Egipt, od czasu, gdy po obaleniu tzw. Bractwa Muzułmańskiego, władzę w kraju sprawuje rząd wspierany przez wojsko, podpisuje kolejne duże kontrakty i stara się o modernizację armii. Dwa mistrale w znacznym stopniu podniosą możliwości Kairu do prowadzenia działań wojennych i obronnych w regionie.

Największe zagrożenie dla Egiptu stanowią terroryści przenikający do kraju przez Półwysep Synaj i od strony Libii na zachodzie.

Francuzi podpisali w ostatnich dwóch latach kilka kontraktów z Egiptem. W kwietniu w czasie wizyty Francoisa Hollande'a w Kairze, złożono podpisy pod zamówieniami na kwotę 2 mld euro, zaś w ub. roku Egipt zdecydował się na zamówienie we Francji satelity telekomunikacyjnego z przeznaczeniem dla wojska oraz fregaty rakietowej i 24 myśliwców Rafale.

Te dwa kontrakty opiewają na kwotę prawie 6 mld euro.

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY SA 3.0) | Simon Ghesquiere/Marine Nationale