Pociąg pasażerski zderzył się z towarowym. Nie żyje co najmniej 15 osób


Co najmniej 15 osób zginęło w wyniku zderzenia w środę pociągów pasażerskiego i towarowego w egipskiej prowincji Al-Buhajra w delcie Nilu - podała państwowa agencja MENA. 40 osób zostało rannych.

Obydwa pociągi zmierzały do stolicy kraju, Kairu. Źródła kolejowe podały, że dwa wagony pasażerskie odłączyły się od składu i zderzyły się z pociągiem towarowym.

Zużyta infrastruktura

Według ministerstwa zdrowia liczba ofiar katastrofy może się zwiększyć.

Egipcjanie od lat skarżą się, że władze zaniedbują infrastrukturę kolejową i nie starają się o zapewnienie podstawowych standardów bezpieczeństwa, co prowadzi do wielu wypadków.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi mówił w ubiegłym roku w wywiadzie telewizyjnym o konieczności modernizacji przestarzałej infrastruktury kolejowej. Informował wtedy, że koszt tych działań wyniósłby 180 miliardów egipskich funtów (około 10 miliardów dolarów). Nie wykluczył też konieczności podwyższenia cen biletów kolejowych.

Do zderzenia pociągów doszło w prowincji Al-Buhajra w delcie NiluGoogle Maps

Katastrofy kolejowe w Egipcie

W sierpniu 2017 roku na skutek zderzenia dwóch pociągów pasażerskich na obrzeżach Aleksandrii na północy Egiptu zginęło 49 osób, a 123 zostały ranne. W 2016 roku 51 osób poniosło śmierć w wyniku zderzenia dwóch pociągów podmiejskich w pobliżu Kairu. W listopadzie 2012 roku 50 osób, głównie dzieci, zginęło, gdy autobus na przejeździe kolejowym wjechał pod pędzący pociąg w prowincji Asjut w środkowym Egipcie. Pracownik, który miał opuścić szlaban, nie zrobił tego, bo spał. W następstwie tragedii dymisję złożył minister transportu. W lutym 2002 roku doszło do najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w historii Egiptu. W zatłoczonym pociągu jadącym z Kairu do Luksoru wybuchła butla z gazem, powodując pożar. Zginęło ponad 370 osób.

Autor: MR//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości