Świat

Egipt dostał drugiego mistrala. Teraz od Rosjan chce kupić śmigłowce

Świat

Ministerstwo Obrony Francji/Daily MotionDrugi z egipskich mistrali wypłynie z Francji w najbliższych dniach

Francja przekazała w piątek Egiptowi drugi ze zbudowanych pierwotnie dla Rosji okrętów typu mistral. Rząd w Kairze zakupił je, kiedy Paryż anulował umowę z Moskwą po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Załoga okrętu przechodzi obecnie niezbędne przeszkolenie. Najnowszy nabytek egipskiej marynarki wojennej w przyszłym tygodniu wypłynie z portu Saint-Nazaire by obrać kurs na egipską Aleksandrię.

Pierwotnie okręty przeznaczone dla Rosji miały nazywać się "Władywostok" i "Sewastopol". Po zawarciu kontraktu z Kairem przemianowano je na "Gamal Abdel Naser" i "Anwar as-Sadat", od nazwisk dawnych prezydentów Egiptu.

Finansowe wsparcie Rijadu

Obecnie między Egiptem a Rosją prowadzone są rozmowy w sprawie dostarczenie dla mistrali śmigłowców Ka-52K - informują rosyjskie media.

Francuskie władze w sierpniu 2015 roku ostatecznie anulowały wart 1,2 mld euro kontrakt na dostawę mistrali do Rosji. Egipt kupił dwa okręty za ok. 950 mln euro, dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej.

Kair zabiega o zwiększenie swego potencjału militarnego w obliczu trwającej od dwóch lat rebelii na północy Synaju i w związku z obawami przed rozlaniem się konfliktu w sąsiedniej Libii.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.0 Wikipedia | Rama