Świat

Egipt blokuje przemyt broni do Gazy

Świat


- Władze egipskie zaczęły skutecznie blokować przerzuty broni z półwyspu Synaj do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy - poinformował Minister obrony Izraela Ehud Barak. Hamas ponownie oznajmił jednak, że w dalszym ciągu będzie przemycać broń zarówno do Strefy Gazy, jak i na Zachodni Brzeg.

Chcąc zbadać sposoby blokowania przemytu broni podziemnymi tunelami, ekipa amerykańskich inżynierów i wojskowych wizytowała granicę między egipskim Synajem i Strefą Gazy.

Źródła izraelskie potwierdziły, że jednostki marynarki wojennej USA zatrzymały w Zatoce Adeńskiej irański statek z bronią, która miała być wyładowana w Afryce i przetransportowana do Strefy Gazy. Jednostka płynęła pod flagą cypryjską i odprowadzona została pod eskortą do jednego z portów egipskich.

Paryż też zablokuje przemyt

Według jednego z izraelskich portali, Amerykanie zajęli ten statek głównie dlatego, że obawiali się, iż zrobią to Izraelczycy, co mogłoby doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji z Teheranem. Tymczasem wiadomo już, że w blokowaniu dostaw irańskiej broni dla Hamasu uczestniczyć będzie także Paryż, który wysłał ku wybrzeżom Strefy Gazy fregatę ze śmigłowcami na pokładzie.

Źródło: IAR