Egipskie Bractwo Muzułmańskie dostało zakaz działalności

Aktualizacja:

Egipski sąd zakazał w poniedziałek Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia wszelkiej działalności w kraju, rozszerzając tym samym kampanię osłabienia islamistycznego ruchu odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. "Junta usiłuje uciszać kogokolwiek, kto jej się przeciwstawia - skomentowali decyzję na Twitterze przedstawiciele Bractwa.

Poza wprowadzeniem zakazu działalności dla Bractwa Muzułmańskiego i związanych z nim struktur sąd postanowił również skonfiskować aktywa organizacji już wcześniej zamrożone.

Bractwo Muzułmańskie skrytykowało na Twitterze decyzję sądu i nazwało ją "polityczną i mającą znamiona korupcji". Organizacja zapowiedziała również, że pozostanie w Egipcie i będzie "działać w terenie".

"Junta próbuje uciszać kogokolwiek, kto jej się przeciwstawia. Orzeczenie sądu jest umotywowane politycznie i jest elementem represji wymierzonych w Bractwo Muzułmańskieę - napisano na Twitterze organizacji.

Armia vs. Bractwo

Popierany przez armię rząd Egiptu rozprawia się, jak pisze Reuters, w najbardziej zdecydowany od dziesięcioleci sposób z islamistycznym ugrupowaniem, które twierdzi, że ma milion członków. Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku, ale w marcu bieżącego roku zarejestrowało się jako organizacja pozarządowa.

Bractwo Muzułmańskie oskarża egipską armię o dokonanie zamachu stanu na początku lipca, gdy ta odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa, lecz wybranego w demokratycznym głosowaniu Mohammeda Mursiego.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości