Świat

Dżochara "może nigdy nie uda się przesłuchać". FBI bada kaukaski trop

Świat


Burmistrz Bostonu Tom Menino powiedział w niedzielę, że rannego zamachowca Dżochara Carnajewa, którego policja schwytała w sobotę nad ranem polskiego czasu, być może "nigdy nie uda się przesłuchać". Carnajew został ranny w szyję w czasie policyjnej obławy i przebywa w szpitalu "bardzo poważnym stanie".

Słowa burmistrza Menino pojawiły się po stwierdzeniu senatora Dana Coatsa, który jako jeden z członków komisji ds. wywiadowczych Kongresu USA ma dostęp do danych sprawy zamachowca.

Może nie przemówić

- Według informacji, jakie posiadamy, doszło do postrzelenia go w gardło. Nie oznacza to, że nie może się on komunikować, ale w tej chwili jest w stanie, w którym nie możemy wyciągnąć z niego żadnych informacji - powiedział wcześniej republikański polityk z Indiany w stacji ABC.

Dżochar Carnajew jest w tej chwili w śpiączce farmakologicznej i jest zaintubowany.

Badają powiązania z kaukaskimi islamistami

Tymczasem amerykańska stacja CNN podała w niedzielę, że jej analiza dostępnych danych o bracie Dżochara - Tamerlanie Carnajewie - wskazuje na jego możliwe powiązania z islamistycznymi rebeliantami z Północnego Kaukazu. Ci nie przyjmują odpowiedzialności za zamachy w Bostonie.

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel oświadczył w niedzielę, że zdobyte dotychczas informacje nie pozwalają stwierdzić, czy zamachowcy z Bostonu, bracia Dżochar i Tamerlan Carnajewowie, działali z inspiracji grup rebelianckich lub mieli z nimi powiązania.

Amerykańskie media twierdzą, że FBI bada ewentualne powiązania między Carnajewami, Czeczenami z pochodzenia, a islamskimi rebeliantami na rosyjskim Kaukazie.

Stacja CNN podała, powołując się na źródło w amerykańskim wywiadzie, że prowadzone jest dochodzenie w sprawie ewentualnych powiązań Tamerlana Carnajewa z islamistycznym ugrupowaniem Emirat Kaukaski. Na jego kontach w różnych portalach społecznościowych znaleziono linki do materiałów tej grupy i obecnie śledczy badają, czy otrzymał od niej "plany operacyjne".

Tymczasem kaukascy rebelianci zaprzeczyli w niedzielę, jakoby mieli coś wspólnego z zamachem w Bostonie, o którego dokonanie są podejrzani bracia Carnajewowie

Kaukascy bojownicy "nie prowadzą operacji wojskowych przeciwko Stanom Zjednoczonym Ameryki (...), walczymy jedynie przeciwko Rosji" - oświadczyło dowództwo rebelii separatystycznej w Dagestanie w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kavkazcenter.com.

Rebelianci apelują do mediów w USA o "nieuleganie rosyjskiej propagandzie" i sugerują, by "skupiły się raczej na ewentualnym udziale rosyjskich służb specjalnych".

Tamerlan na YouTube

W analizie dostępnych informacji, przeprowadzonej przez CNN, także pojawia się wątek Emiratu Kaukaskiego.

Stacja zauważa, że w sierpniu 2011 roku, na krótko po powrocie z półrocznego wyjazdu do Rosji, Tamerlan Carnajew utworzył konto w serwisie YouTube (YT), z linkami do licznych nagrań. Dwa z nich, w folderze o nazwie "Terroryści", zostały usunięte - nie wiadomo kiedy, ani przez kogo.

CNN twierdzi jednak, że udało się jej uzyskać zrzut ekranu zawierający stopklatkę z jednego z tych filmów. Widać na niej grupę mężczyzn noszących koszulki z logo Imarat Kavkaz, czyli właśnie Emiratu Kaukaskiego.

Na wątki islamistyczne może też wskazywać nazwa konta, jakie Tamerlan założył na YT - "muazseyfullah". Jak zauważa CNN, jest to nawiązanie do dwóch ważnych postaci wśród kaukaskich rebeliantów. "Seyfullah" można też tłumaczyć jako "miecz Allaha".

W jednym z nagrań Tamerlan opowiada o swoich poglądach, odmawianych modlitwach, a także o tym, że wiedzie "sensowne" życie. Inny film zawiera wypowiedzi radykalnego, salafickiego szejka Abdula Hamida al-Dżuhaniego oraz odniesienia do "salafickich braci" z Czeczenii.

Kolejny film chwali muzułmanki, który modlą się i ubierają zgodnie z konserwatywną islamską tradycją. Narratorem do części tego nagrania jest Chaled Jasin, islamski kaznodzieja z Manchesteru. Jego krytycy wytykają mu m.in., że apelował o karę śmierci za homoseksualizm, negował udział Al-Kaidy w zamachach w USA w 2001 roku, a także twierdził, iż muzułmanin nie może przyjaźnić się z niemuzułmaninem.

Fakt, że Carnajew zamieszczał na YT islamistyczne materiały, jest dla analityków zaskakujący. Al-Kaida i inne grupy terrorystyczne zalecają swym zwolennikom, by nie ściągali na siebie uwagi władz - podkreśla CNN.

Bracia Tamerlan i Dżochar Carnajew dokonali w poniedziałek 15 kwietnia zamachu w czasie maratonu w Bostonie. Zdetonowali dwa ładunki wybuchowe, co doprowadziło do śmierci trzech osób i obrażeń u 176 innych.

Tamerlan zginął w czasie policyjnej obławy na przedmieściach Bostonu w Cambridge, gdy funkcjonariusze i agenci FBI zlokalizowali jego i jego młodszego brata. Dżochar uciekał i ukrywał się jeszcze kilkanaście godzin. Został znaleziony w jednej z łodzi na podjeździe jednego z domów w miasteczku Watertown nieopodal Bostonu.

Autor: adso//gak / Źródło: reuters, pap

Raporty: