Dżochar w szpitalnym łóżku usłyszał zarzuty. Oskarżony o "użycie broni masowego rażenia"


Dżochar Carnajew został oskarżony o przeprowadzenie ataków z użyciem broni masowego rażenia i celowe zniszczenie mienia z użyciem materiałów wybuchowych - poinformował w poniedziałek Departament Stanu. 19-latek wciąż przebywa w szpitalu, po tym, jak został ranny w czasie policyjnej obławy w Watertown.

Dżochar formalnie usłyszał zarzuty w obecności sędziego w szpitalu, gdzie przebywa od zatrzymania. Jednym z zarzutów jest użycie broni masowego rażenia, drugim - celowego zniszczenia mienia z użyciem materiałów wybuchowych skutkującego śmiercią ludzi.

Czytaj dokument opublikowany przez Departament Sprawiedliwości, zawierający zarzuty dla Dżochara Carnajewa.

Za popełnione czyny grozić mu może kara śmierci, dożywocie albo wieloletnie więzienie.

Departament Stanu podał również, że w chwili zatrzymania Dżochar miał w kieszeni legitymację studencką i karty kredytowe. 19-latek miał rany głowy, szyi, nóg i ręki. Na miejscu strzelaniny z policją w Watertown znaleziono szybkowar podobny do tego, w którym ukryta była bomba podłożona w Bostonie. Z kolei w pokoju Dżochara znaleziono wiele materiałów pirotechnicznych oraz białą czapkę, odpowiadającą tej ze zdjęć z monitoringu udostępnionych przez policję. Jak poinformowano, jeden z braci Carnajewów miał powiedzieć zakładnikowi, uprowadzonemu wraz ze skradzionym samochodem "Słyszałeś o eksplozji w Bostonie? Ja to zrobiłem". Bracia Carnajew ukradli samochód w piątek, biorąc na zakładnika kierowcę, którego później wypuścili. Policja podjęła za nimi pościg, co doprowadziło do zabicia Tamerlana Carnajewa i - kilkanaście godzin później - ujęcia jego brata.

Sądzony jak obywatel USA

Wcześniej na konferencji prasowej rzecznik Białego Domu Jay Carney poinformował, że Dżochar nie będzie sądzony jako "bojownik wroga" ("enemy combatant"), ale jak każdy obywatel USA. 19-latek posiada amerykańskie obywatelstwo od 2012 r.

Jako "enemy combatants" określa się podejrzanych o terroryzm, którym odmawia się statusu jeńców wojennych, ale także prawa do procesu przed normalnym sądem USA. Status ten przypisano głównie terrorystom-obcokrajowcom.

Sądzony przez federalny sąd

- Będziemy sądzić tego terrorystę według naszego wymiaru sprawiedliwości - powiedział Carney. Jak dodał, zgodnie z amerykańskim prawem, obywatele USA nie mogą być sądzeni przez komisje wojskowe.

Zarzut, jaki najprawdopodobniej usłyszał 19-latek, dotyczy terroryzmu, za co grozić mu będzie nawet kara śmierci. Obrona będzie prawdopodobnie skupiała się na umniejszeniu roli Dżochara w przygotowaniu zamachów, akcentować będzie również młody wiek podejrzanego. Być może Carnajew będzie chciał współpracować ze śledczymi i ujawni wartościowe informacje.

Dżochar Carnajew i jego brat, zabity w czasie policyjnej obławy Tamerlan Carnajew, podejrzewani są o przygotowanie zamachów w Bostonie, w których zginęły trzy osoby, a ponad 170 zostało rannych.

Autor: jk//gak / Źródło: reuters, pap

Raporty: