Świat

Dziwisz podarował Czechom kroplę krwi Jana Pawła II

Świat

Fabio Frustaci /EIDON/ForumJan Paweł II zostanie kanonizowany jeszcze w tym roku?

W ołtarzu kościoła Św. Ducha w Ostrawie-Zabrzehu w Czechach umieszczono w sobotę relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego Jana Pawła II. Kroplę krwi polskiego papieża podarował kościołowi arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Uroczyste wniesienie relikwii, którą przywieziono z Krakowa, odbyło się w 93. rocznicę urodzin Jana Pawła II i 18. rocznicę jego pielgrzymki do Czech w maju 1995 roku. Autorem relikwiarza jest czeski rzeźbiarz, autor wielu dzieł sztuki liturgicznej Otmar Oliva, sygnatariusz Karty 77, który znał osobiście Jana Pawła II. Artysta brał udział w przebudowie watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater. Dla polskiego papieża projektował także pamiątkowe medale, które w roku 1998 zostały odlane w brązie, srebrze i złocie.

"Błogosławiony Jan Paweł II kochał Czechów"

Ważący 10 kilogramów, pozłacany relikwiarz z brązu został umieszczony w kamiennym ołtarzu głównym kościoła Św. Ducha. Afirmacji i pobłogosławienia relikwii dokonał biskup ordynariusz ostrawsko-opawski Frantiszek Vaclav Lobkowicz.

- Błogosławiony Jan Paweł II kochał Czechów. Ufam, że dzięki tej cennej relikwii pozostanie na zawsze w naszym kościele a jego obecność przyczyni się do pogłębienia wiary - powiedział bp Lobkowicz. Kamień węgielny pod budowę kościoła Św. Ducha poświęcił w 1969 roku greckokatolicki biskup z Preszowa Bazyli Hopko - duchowny czechosłowacki, uwięziony i prześladowany przez reżim komunistyczny.

14 września 2003 roku bp Hopko został beatyfikowany przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki na Słowację. W podziemiach kościoła Św. Ducha znajduje się centrum pastoralne Jana Pawła II.

Autor: dp//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fabio Frustaci /EIDON/Forum