Świat

"Dziś świat patrzy na Obamę. Jutro on musi spojrzeć na świat"

Świat


Kiedy oczy całego świata skierowane były na Waszyngton do nowego prezydenta wraz z gratulacjami płynęły apele przywódców państw o zacieśnienie stosunków międzynarodowych. Manuel Barroso zaapelował, by UE i USA pogłębiły więzy transatlantyckie i wspólnie podjęły wysiłki w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom współczesności. Także prezydent Francji zapewnił, że jest zdecydowany pracować ręka w rękę ze Stanami Zjednoczonymi.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił, że z niecierpliwością czeka na możliwość współpracy z Obamą w ramach "zreformowanych instytucji międzynarodowych", także w takich sferach, jak demokracja, prawa człowieka czy handel. "Stany Zjednoczone i Unia Europejska powinny uznać swoją współzależność i potrzebę wzajemnej otwartości, a jednocześnie ściśle współpracować w nadawaniu kształtu wielostronnym odpowiedziom na globalne wyzwania" - podkreślił Barroso. Wśród wyzwań wymienił kryzys finansowy i gospodarczy, zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa, także na Bliskim Wschodzie oraz powstrzymanie zmian klimatycznych.

Świat skierował dziś spojrzenie na prezydenta Obamę. Lecz od jutra, a właściwie od dziś, to świat powinien być przedmiotem jego i naszej uwagi Manuel Barroso

Gratulacje od czeskiej prezydencji

Czeska prezydencja UE ze swej strony zaznaczyła, że "współpraca jest jednym z najlepszych sposobów udzielenia odpowiedzi na potrzeby i nadzieje narodów po obu stronach Atlantyku". "UE cieszy się zatem, że będzie mogła bezpośrednio współpracować z nową administracją amerykańską, by zacieśniać partnerstwo transatlantyckie i stale je dostosowywać do poważnych wyzwań, które stwarza zmieniający się świat" - napisała czeska prezydencka w komunikacie.

Sarkozy gotowy "pracować ręka w rękę" z Obamą

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy złożył nowo zaprzysiężonemu prezydentowi USA Barackowi Obamie życzenia wszelkich sukcesów i obiecał, że gotów jest z nim pracować "ręka w rękę" - poinformował Pałac Elizejski.

Wraz z Pana wyborem naród amerykański wyraził z ogromną siłą swoją wiarę w postęp i przyszłość, a także wolę istnienia Ameryki otwartej, nowej, silnej i solidarnej, którą Pan uosabia Prezydent Francji Nicolas Sarkozy

List gratulacyjny dla nowego lokatora Białego Domu pojawił się na stronie francuskiego prezydenta zaraz po złożeniu przez Obamę przysięgi. "Wraz z Pana wyborem naród amerykański wyraził z ogromną siłą swoją wiarę w postęp i przyszłość, a także wolę istnienia Ameryki otwartej, nowej, silnej i solidarnej, którą Pan uosabia" - napisał Sarkozy do Obamy.

"To człowiek z wielką wizją"

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powitał we wtorek objęcie urzędu przez nowego prezydenta USA Baracka Obamę jako "nowy rozdział w historii amerykańskiej, podobnie jak i w historii świata". Według Browna pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych to "człowiek z wielką wizją i wielkim zmysłem moralnym", gotowy zmierzyć się ze światowym kryzysem finansowym czy kwestiami środowiska. "Cały świat obserwuje zaprzysiężenie prezydenta Obamy, będąc świadkiem nowego rozdziału w historii amerykańskiej i w

Cały świat obserwuje zaprzysiężenie prezydenta Obamy, będąc świadkiem nowego rozdziału w historii amerykańskiej i w historii świata Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown

"Obama wspaniale wypełni swą rolę"

Jako zwykły obywatel USA mam nadzieję, że Barack Obama, 44. prezydent USA, wspaniale wypełni swoją rolę, zwłaszcza w tych trudnych czasach - powiedział ambasador USA w Warszawie Victor Ashe. Z okazji uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta w rezydencji ambasadora USA w Warszawie we wtorek po południu odbyło się przyjęcie, podczas którego na telebimie obserwowano ceremonię zaprzysiężenia Baracka Obamy. - Problemy, z którymi Obama musi się zmierzyć są szalenie ważne i trudne. Mam nadzieję, że Amerykanie udzielą mu poparcia, na jakie zasługuje - powiedział ambasador.

Źródło: PAP