Dżihadyści zamknęli szkoły. Wprowadzą "islamski program nauczania"

YoutubeDżihadyści mają zastrzeżenia do obowiązujących programów nauczania

Dżihadyści z Państwa Islamskiego postanowili stworzyć "nowego człowieka" od podstaw. Dlatego też zamknęli większość szkół w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, by wprowadzić tam własny "islamski program nauczania" - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W czasie, w którym szkoły nie będą funkcjonowały, bojownicy IS ocenią znajomość szariatu, czyli islamskiego prawa, wśród nauczycieli. Według lokalnych źródeł islamiści zorganizowali w środę w jednym z meczetów w mieście Al-Majadin spotkanie z dyrektorami szkół, na którym poinformowali ich o tej decyzji.

Lekcje z szariatu

Radykalna organizacja zbrojna, która kontroluje prawie całą prowincję Dajr az-Zaur, z wyjątkiem okolic lotniska, zorganizuje nauczycielom z Al-Majadin kurs religijnego prawa muzułmańskiego, by przygotować ich do stosowania nowego programu nauczania. IS poinformowało też nauczycieli z miasta Abu Kamal, przy granicy z Irakiem, że czwartek jest ostatnim dniem nauczania i że muszą przyłączyć się do zajęć, których tematem będzie szariat. Przeciwko zamykaniu szkół protestowali w jednej z dzielnic miasta Dajr az-Zaur uczniowie, nauczyciele i rodzice. Państwo Islamskie opanowało znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz na północy i wschodzie Syrii. W czerwcu dżihadyści ogłosili powstanie na tych terenach sunnickiego kalifatu.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Youtube

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości