Świat

Dżihadyści wzmocnili ofensywę. Kurdowie sugerują: to wina nalotów

Świat


Siły dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) kontynuują w środę ofensywę w kierunku syryjskiego miasta Ajn al-Arab, gromadząc na przedmieściach posiłki i ciężki sprzęt, w tym czołgi - poinformowali przedstawiciele Kurdów, którzy próbują powstrzymać islamistów.

Zastępca dowódcy sił kurdyjskich broniących miasta leżącego przy granicy z Turcją, Ocalan Iso, poinformował, że od wtorku, kiedy dowodzona przez USA koalicja rozpoczęła naloty na pozycje dżihadystów, ich siły wokół miasta wzrosły.

To wina nalotów?

- Wzrosła liczba bojowników i ich czołgów, od kiedy rozpoczęły się naloty na Rakkę - powiedział agencji Reutera, sugerując, że bombardowania w innych częściach Syrii pozwoliły islamistom na przegrupowanie sił i ściągnięcie posiłków pod Ajn al-Arab (zwane przez Kurdów Kobane).

Iso poinformował, że siły dżihadystów znajdują się obecnie około 8 km na południe od miasta. Dodał, że w dotychczasowej historii walk bojownicy nie byli jeszcze tak blisko zamieszkanego głównie przez Kurdów Ajn al-Arab.

Wcześniej tego samego dnia Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że niezidentyfikowane samoloty lecące znad Turcji dokonały nalotu na pozycje IS wokół Ajn al-Arab. Jednak żadne źródło nie potwierdziło tych doniesień, a strona turecka zaprzeczyła, jakoby jej przestrzeń powietrzna i amerykańska baza na południu kraju były wykorzystane do ataku.

Bitwa o Ajn al-Arab

We wtorek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ostrzegał, że postępująca ofensywa IS może zmusić do ucieczki wszystkich 400 tysięcy mieszkańców Ajn al-Arab. ONZ podkreśliła, że jest przygotowana na taki scenariusz. Do wtorku do pobliskiej Turcji uciekło około 138 tysięcy. Do tej pory dżihadyści zajęli ponad 100 wiosek otaczających Ajn al-Arab w operacji zbrojnej, która rozpoczęła się 15 września. Zajęcie miasta dałoby IS kontrolę nad ciągłym pasem terytorium na znacznej części granicy syryjsko-tureckiej, zbliżyłoby ich też do pozostałych kurdyjskich regionów w Syrii.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: