Świat

Dżihadyści porwali w Egipcie Chorwata. Szefowa dyplomacji z misją ratunkową

Świat


Szef chorwackiej dyplomacji jedzie do Egiptu w związku z porwaniem w Kairze obywatela tego kraju. Na filmie opublikowanym w środę w internecie dżihadyści, prawdopodobnie z Państwa Islamskiego, grożą zabiciem porwanego w lipcu mężczyzny, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie uwolnią "muzułmańskich kobiet" z więzienia.

Chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że po konsultacjach z egipskim MSZ do Kairu jedzie minister spraw zagranicznych Chorwacji, Vesna Pusić. MSZ w Zagrzebiu nie ujawniło żadnych szczegółów dotyczących tej wizyty.

Zakładnik w pomarańczowym uniformie

Na filmie widać 31-letniego Tomislava Salopka, który klęczy przy mężczyźnie w wojskowym stroju kamuflującym z kominiarką na twarzy. Zakładnik mówi, że zostanie zabity, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie spełnią żądań porywaczy.

Czytający z kartki Chorwat podaje swoją tożsamość i mówi, że Egipt ma dwie doby na "wypuszczenie trzymanych w więzieniu muzułmanek", w przeciwnym wypadku "żołnierze z Wilajat Sina" go zabiją. Dodaje, że porwano go 22 lipca. Wilajat Sina to arabska nazwa grupy o nazwie Prowincja Synaj, która uznaje zwierzchność Państwa Islamskiego.

Żądania niemożliwe do spełnienia?

Nie wiadomo, gdzie powstało nagranie ani o jakie muzułmanki chodzi porywaczom. Egipt, będący w większości państwem muzułmańskim, więzi obecnie tysiące islamistów i osób podejrzewanych o wspieranie zdelegalizowanego tam Bractwa Muzułmańskiego. Wśród nich jest obalony w wyniku zamachu stanu w 2013 r. prezydent Mohamed Mursi.

Chorwackie MSZ ogłosiło w lipcu, że obywatel tego kraju o tych samych co Salopek inicjałach został porwany w Kairze w drodze do pracy. Napastnicy zatrzymali jego samochód, wyrzucili kierowcę na drogę, a Chorwata uprowadzili.

Ojciec dwójki dzieci

Salopek, żonaty, ojciec dwojga dzieci, pracuje na stanowisku menedżera dla francuskiej firmy CGG Ardiseis (Compagnie Generale de Geophysique) działającej w przemyśle naftowym i gazowym. Jedna z jej siedzib znajduje się na przedmieściach Kairu, w Maadi, gdzie mieszka wielu dyplomatów i zagranicznych specjalistów.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP