Świat

Dżihadyści dokonali czterech publicznych egzekucji

Świat

Dżihadyści nie mają litości

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dokonali w piątek publicznej egzekucji irackiego operatora kamery, jego brata oraz dwóch innych cywilów - poinformowała agencja AFP, powołując się na członka rodziny jednej z ofiar.

Egzekucji dokonano we wsi Samra położonej na północ od Bagdadu, niedaleko miasta Tikrit. Zabity 37-letni operator kamery pracował dla lokalnej stacji telewizyjnej Sama Salaheddine. Według organizacji "Reporterzy bez granic", operator, który był ojcem trojga dzieci, został uprowadzony 7 września. Dżihadyści grozili później jego egzekucją, ponieważ miał on odmówić współpracy. - Przyszli do niego i odprowadzili go razem z jego bratem. On nie zrobił nic złego, był tylko kamerzystą i wykonywał swój zawód - powiedział wspomniany członek rodziny ofiary. - W wiosce miały być osoby, które dżihadyści oskarżali o współpracę z rządem (Iraku) - dodał.

Kolejne egzekucje

Według służb bezpieczeństwa Iraku i świadków, dżihadyści mieli dokonać wcześniej w piątek egzekucji jeszcze 9 osób, które podejrzewali o powiązania z wrogo wobec nich nastawionymi ugrupowaniami sunnickimi.

53 dżihadystów zginęło w piątek wskutek bombardowań prowadzonych 90 km na północ od Bagdadu przez lotnictwo irackie. Samoloty koalicji pod wodzą USA atakowały wojska Państwa Islamskiego 9 razy w ciągu ostatnich 2 dni, w tym siedmiokrotnie pod Kobane w Syrii.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Raporty: