TVN24 | Świat

Dziewiąta ofiara koronawirusa w USA. Nowe zalecenia: każdy może być zbadany

TVN24 | Świat

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP

Do dziewięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w stanie Waszyngton (północny zachód USA), 27 osób jest zakażonych - poinformowały we wtorek władze stanowe. - Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wyda nowe zalecenia pozwalające zbadać każdego Amerykanina na obecność koronawirusa, jeśli zaleci to lekarz - oświadczył we wtorek wiceprezydent USA Mike Pence.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? ZOBACZ MAPY >>>

- Wydajemy właśnie nowe zalecenia na wniosek Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, które jasno stwierdzają, że jakikolwiek lekarz, lub przedstawiciel służby zdrowia, może zarządzić przeprowadzenie testu dowolnej osobie - powiedział dziennikarzom wiceprezydent USA Mike Pence.

Podkreślił, iż nowe zalecenia mają na celu uniknięcie wszelkich niejasności po tym, jak władze niektórych stanów sygnalizowały, że otrzymały wytyczne, według których badane mają być tylko osoby "z bardziej niż łagodnymi objawami" infekcji koronawirusem.

Ponadto Mike Pence zapowiedział zrewidowanie przez władze federalne "zasad podróży krajowych" a także międzynarodowych. Nie sprecyzował bliżej na czym miałaby polegać taka rewizja. W środę do Białego Domu mają przybyć na naradę dyrektorzy administracyjni (CEO) amerykańskich przewoźników lotniczych.

Dziewięć ofiar koronawirusa w USA

Osiem przypadków zgonów wystąpiło w hrabstwie King i jeden w sąsiednim hrabstwie Snohomish. Wszystkie 27 przypadków zakażeń wystąpiło na stosunkowo niewielkim obszarze wokół zatoki Puget Sound, w rejonie aglomeracji Seattle. Jest to największa, z dotychczas wykrytych, koncentracja zakażeń koronawirusem w USA.

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA? ZOBACZ WSKAZÓWKI WHO >>>

Według lokalnej służby zdrowia większość przypadków śmiertelnych wystąpiła w domu opieki LifeCare na przedmieściu Seattle - Kirkland. Poinformowano, że zmarli to osoby w podeszłym wieku, albo bardzo schorowane.

Łącznie w całych Stanach Zjednoczonych, według danych Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), zainfekowanych koronawirusem jest 108 osób w około dwunastu stanach. Połowa z nich to osoby ewakuowane z wycieczkowca Diamond Princess, który był poddany kwarantannie w Japonii.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości