Świat

Dziesiątki separatystów szturmowały skład broni. Ukraińcy odparli atak

Świat

Dziesiątki separatystów szturmowały skład broni
tvn24Ukraińscy żołnierze nie pozwolili na przejęcie składu broni

W nocy ze środy na czwartek doszło do regularnej bitwy o duży skład broni w Artiomowsku, w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Kilkudziesięciu separatystów z karabinami automatycznymi i granatnikami zostało odpartych przez ukraińskich żołnierzy - podała agencja UNIAN, powołując się na informacje od Dmytro Tymczuka, analityka współpracującego z byłymi ukraińskimi wojskowymi w ramach grupy "Informacyjny Opór".

Ukraińscy żołnierze zostali zaatakowani przez "kilkudziesięciu ekstremistów wyposażonych w broń automatyczną i granatniki" - napisał Tymczuk na swoim Facebooku.

Ranny żołnierz. Skład broni utrzymany

Ukraińcom udało się jednak stawić opór napastnikom i po walce ci się wycofali - poinformował. Dodał, że w wyniku walki o "skład broni" ranny został jeden żołnierz.

Portal "Nowosti Donbasa" cytowany przez UNIAN informuje, że to 27-letni mężczyzna, którego ok. godz. 5. nad ranem przewieziono do szpitala. Tam szybko udzielono mu pomocy. Jego stan lekarze mają określać jako stabilny, nie zagrażający życiu.

W Mariupolu odbita siedziba rady miasta

Media informują też o szturmie sił MSW w Mariupolu na południowo-wschodnich krańcach Ukrainy. Tam nad ranem oddziały MSW odbiły z rąk separatystów siedzibę rady miasta. MSW oświadczyło, że podczas ataku nikt nie ucierpiał. Portal „Nowosti Donbasa” donosi, że okupujący budynek przedstawiciele samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej skarżyli się na brutalność milicji.

„Działali brutalnie, są ranni. W środku zabarykadowali się nieznani ludzie. Budynek jest otoczony. We wnętrzu widziano ludzi w mundurach milicyjnych, nawet z karabinem maszynowym” – mówili portalowi separatyści.

Separatyści wciąż w kilku miastach

Siły prorosyjskie wciąż kontrolują miasto Słowiańsk na północy obwodu donieckiego i okupują komisariat milicji w niedalekim Kramatorsku.

W środę pod Kramatorskiem ostrzelały one śmigłowiec bojowy armii ukraińskiej, a nad Słowiańskiem został ostrzelany z broni maszynowej przez separatystów samolot An-30 ukraińskich sił powietrznych, służący do obserwacji i fotografowania obiektów naziemnych. W obu przypadkach nikomu nic się nie stało.

Zajęte przez separatystów pozostaje wciąż: rada obwodowa w Doniecku, delegatura Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku i posterunki milicyjne w kilku mniejszych miejscowościach.

Ukraińskie wojska i milicja stawily czoła separatystom w tym miastachshutterstock.com
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso/tr / Źródło: unian

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Tagi:
Raporty: