Rekordowa liczba dziennikarzy w więzieniach. Zamykają ich "ośmieleni autokraci"

Źródło:
tvn24.pl, CPJ
Napis "Uwolnić Andrzeja Poczobuta" na Pałacu Kultury i Nauki (materiał z 25.09.2021)
Napis "Uwolnić Andrzeja Poczobuta" na Pałacu Kultury i Nauki (materiał z 25.09.2021)TVN24
wideo 2/6
Napis "Uwolnić Andrzeja Poczobuta" na Pałacu Kultury i NaukiTVN24

293 dziennikarzy przebywa w więzieniach na całym świecie, będąc ofiarami represji w związku z wykonywaniem swojej pracy - to dane z najnowszego corocznego raportu Committee to Protect Journalists. To najwyższa liczba zanotowana w historii tego badania. "Ośmieleni autokraci coraz częściej ignorują międzynarodowe normy, by utrzymać się przy władzy" - podkreślają autorzy raportu.

Amerykańska pozarządowa organizacja non-profit Committee to Protect Journalists (Komitet Ochrony Dziennikarzy) co roku publikuje raport dotyczący aresztowań dziennikarzy na całym świecie. CPJ przedstawił stan na 1 grudnia tego roku. W liczbach tych nie są uwzględnieni dziennikarze, którzy zostali uwięzieni w 2021 roku, ale wyszli już na wolność.

1 grudnia liczba dziennikarzy w przebywających w więzieniach była rekordowa - było ich 293, czyli o 13 więcej niż przed rokiem o tej samej porze. 40 z nich, czyli prawie 14 procent, to kobiety.

CPJ podaje, że w mijającym roku co najmniej 24 dziennikarzy zostały zabitych w związku z wykonywaniem obowiązków. Najwięcej - czterech - w Indiach.

O represjach, na jakie narażeni są reprezentanci mediów, mówili w piątek tegoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, opozycyjni dziennikarze z Filipin i Rosji: Maria Ressa i Dmitrij Muratow.

CZYTAJ O WYSTĄPIENIACH LAUREATÓW POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA: Wolna prasa jest na pierwszej linii obrony demokracji

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Najgorsza piątka: Chiny, Mjanma, Egipt, Wietnam, Białoruś

Według raportu, najgorsza sytuacja trzeci rok z rzędu jest w Chinach, gdzie za kratami przebywa 50 dziennikarzy. Największy wzrost aresztowań zanotowano w Mjanmie, gdzie na początku lutego doszło do przewrotu. Po zamachu stanu przeprowadzonym przez wojskowych w kraju zaczęły się represje, które dotknęły również dziennikarzy. Przed rokiem żaden reporter nie był w więzieniu, teraz jest ich 26. Wielu innych - dodaje CPJ - zostało zmuszonych do ukrywania się lub wyjazdu z kraju.

Podobna liczba uwięzionych dziennikarzy - 25 - jest w Egipcie. 23 siedzi za kratami w Wietnamie, 19 na Białorusi.

CPJ: rośnie nietolerancja autokratów dla niezależnego dziennikarstwa

W komentarzu do raportu Komitet pisze, że to już szósty rok z rzędu, kiedy ponad 250 dziennikarzy jest w więzieniach. Prezentowane dane, czytamy - "odzwierciedlają wyraźny trend: rosnącą nietolerancję (władz - red.) dla niezależnego dziennikarstwa".

"Ośmieleni autokraci coraz częściej ignorują międzynarodowe normy, by utrzymać się przy władzy. W świecie, który skupia się na walce z COVID-19 i próbuje traktować priorytetowo zmiany klimatu, represyjne rządy zdają sobie sprawę, że publiczne oburzenie na łamanie praw człowieka jest stępione".

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: tvn24.pl, CPJ