TVN24 | Świat

W Brukseli zbiorą się szefowie dyplomacji państw unijnych. Polski minister ma poruszyć sprawę sytuacji na Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP

Na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli przedstawiciel Polski poruszy sprawę sytuacji na Białorusi – przekazał Andrzej Sadoś, stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej.

W poniedziałek w Brukseli mają się spotkać szefowie dyplomacji państw unijnych. Sprawa sytuacji na Białorusi budzi obecnie w Unii Europejskiej wiele emocji, odkąd sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności za prowadzenie relacji online z protestu. Według sądu są one winne organizowania działań naruszających porządek publiczny. Był to pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej, związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Według organizacji praw człowieka proces, w którym wyrok zapadł w czwartek, miał charakter polityczny.

Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że strona polska na poniedziałkowym spotkaniu poruszy sprawę sytuacji na Białorusi, w tym skazania dwóch dziennikarek, kwestię innych represji wobec dziennikarzy i protestujących na Białorusi oraz planu ekonomicznego wsparcia Unii dla demokratycznej Białorusi.

"Kontynuacja haniebnych i brutalnych represji białoruskich władz"

Komisja Europejska skrytykowała w piątek skazanie dziennikarek. - To kontynuacja haniebnych i brutalnych represji białoruskich władz przeciwko obywatelom Białorusi – powiedział rzecznik KE Peter Stano. Również w piątek grafika przedstawiająca skazane na karę więzienia dwie białoruskie dziennikarki została zawieszona na budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. To apel polskich dyplomatów o solidarność Unii Europejskiej ze skazanymi.

Sprawa Białorusi oraz represji wobec dziennikarzy i protestujących była podnoszona przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE w środę na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli oraz na spotkaniu ambasadorów UE z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem w czwartek.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/PLPermRepEU