Świat

Dzień Rosji także na Krymie i w Korei. Kim Dzong Un składa życzenia

Świat


Kim Dzong Un złożył Władimirowi Putinowi życzenia z okazji Dnia Rosji. Zdaniem północnokoreańskiego lidera współpraca i przyjaźń pomiędzy narodami wciąż się umacnia i rozwija dzięki podpisywaniu kolejnych dokumentów o współpracy dwustronnej.

"Pod kierownictwem prezydenta naród rosyjski osiągnął wiele sukcesów w sferze zapewnienia bezpieczeństwa państwu, modernizacji gospodarki, umocnienia obronności" - napisano w oświadczeniu cytowanym przez agencję ITAR TASS.

W maju Władimir Putin ratyfikował umowę międzypaństwową, na której mocy Moskwa umorzyła Korei Północnej 11 mld dolarów długu, zaciągniętego przez KLDR jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

Dzień Rosji

Tegoroczne obchody Dnia Rosji, obchodzonego od 1991 roku, upływają pod znakiem nastrojów imperialnych i wydarzeń na Ukrainie. Po raz pierwszy też uroczystości odbywają się na anektowanym przez Rosję Krymie.

Dzień Rosji jest świętem państwowym i jest obchodzony 12 czerwca. Tego dnia w 1990 roku pierwszy zjazd deputowanych ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przyjął Deklarację o suwerenności RFSRR.

Do 2002 roku święto nosiło nazwę "Dzień niepodległości Rosji", jednak wielu Rosjan uważało, że nazwa i termin świętowania zbyt mocno nawiązują do amerykańskiego Dnia Niepodległości.

"Dzień Rosji może nabrać nowego znaczenia"

Oficjalne źródła nazywają Dzień Rosji "świętem wolności, pokoju i zgody wszystkich ludzi w oparciu o prawo i sprawiedliwość". Rosjanie zachęcani są, by tego dnia szczególnie manifestować przywiązanie do kraju i uczucia patriotyczne. Zdaniem oficjeli, święto staje się "symbolem narodowego jednoczenia się, brania wspólnej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Rosji". Tymczasem rosyjskie media przytaczają badania opinii, z których wynika, że większość Rosjan nie do końca zdaje sobie sprawę ze znaczenia i powodu ustanowienia święta i po prostu korzysta z kolejnego wolnego dnia

"Na fali zaostrzenia relacji z Ukrainą i aneksji Krymu oraz narastających w związku z tym nastrojów patriotycznych i imperialistycznych, Dzień Rosji może nabrać nowego znaczenia" - pisze portal Radio Svoboda.

Autor: asz//gak / Źródło: radiosvoboda.org, Lenta.ru, RIA Nowosti