24. rocznica niepodległości Ukrainy. "Poparliby suwerenność ponownie"


Antyrządowe protesty na Majdanie w Kijowie, obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, aneksja Krymu przez Rosję, konflikt zbrojny z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie - ukraińscy socjolodzy twierdzą, że te wydarzenia wywarły wpływ na świadomość obywatelską Ukraińców, którzy po 24 latach od uzyskania niepodległości ponownie poparliby suwerenność kraju i są dumni z symboli państwowych.

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa przyjęła Akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Suwerenność poparło ponad 90 proc. Ukraińców w referendum przeprowadzonym 1 grudnia 1991 r.

Po 24 latach ponad 72 proc. obywateli Ukrainy deklaruje, że ponownie poparłoby niepodległość kraju w przeprowadzonym plebiscycie.

- To najwyższy wskaźnik poparcia od 2001 roku - powiedział Mychajło Miszczenko, zastępca dyrektora Centrum im. Razumkowa w Kijowie, które przeprowadziło badania.

Sondaż nie został przeprowadzony na Krymie, a także na terenach okupowanych przez rebeliantów w Donbasie.

Socjolodzy twierdzą, że punktem zwrotnym w świadomości obywatelskiej Ukraińców stały się antyrządowe protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowe i obalenie prezydenta Wiktora Janukowycza, rosyjska aneksja Krymu, a także konflikt zbrojny z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie.

Dumni z flagi i godła państwowego

Zdecydowana większość Ukraińców jest także dumna z ukraińskiej flagi państwowej i z godła państwa - 93 proc. oraz z języka państwowego - 94 proc.

Zastępca dyrektora ukraińskiego Instytutu Socjologii Jewhen Hołowacha powiedział, że patriotyczne nastroje na Ukrainie są wzmacniane na tle rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.

- Wzmocnienie proeuropejskich sympatii Ukraińców ma miejsce jednocześnie ze wzrostem antyputinowskich nastrojów. Nawet tak tradycyjnie niepopularne pytanie, jak wejście Ukrainy do NATO, ma coraz więcej zwolenników - powiedział Hołowacha.

Parada Niepodległości w Kijowie

Z okazji 24. rocznicy niepodległości w centrum Kijowie odbyła się defilada z udziałem ponad 2 tys. żołnierzy, uczestników walk z rebeliantami w Donbasie, a także kadetów uczelni wojskowych.

Prezydent Petro Poroszenko i inni przedstawiciele władz wcześniej złożyli kwiaty przy pomnikach wieszcza Tarasa Szewczenki oraz przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej Mychajła Hruszewskiego.

W planach obchodów są także koncerty innych zespołów, a także wystawy i spotkania z wolontariuszami i uczestnikami walk w Donbasie.

Autor: tas\mtom / Źródło: newsru.ua, censor.net, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: