Świat

Łukaszenka z okazji Dnia Niepodległości: nasza odpowiedź to nowoczesna armia

Świat


Białoruś opowiada się za pokojową polityką. Na rosnącą niestabilność w świecie odpowiada budową silnej armii – powiedział w Mińsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości.

Podczas poniedziałkowych uroczystości, oprócz żołnierzy i sprzętu wojskowego, zaprezentowano na paradzie także traktory, ciężarówki i produkty mleczarskie.

- Europa wciąga się w wyścig zbrojeń i przygotowań wojskowych, USA budują u naszych granic tarczę antyrakietową i doskonalą swój potencjał jądrowy. Nasza odpowiedź to nowoczesna armia, która stale się modernizuje, jest mobilna, wyszkolona i uzbrojona – mówił Alaksandr Łukaszenka i podkreślił, że ma świecie "narasta globalna niestabilność, a bezpieczeństwo międzynarodowe zostało zburzone".

Przy stole rozmów

Białoruś opowiada się za rozwiązywaniem wszelkich konfliktów międzynarodowych "wyłącznie przy stole rozmów". - Jesteśmy dumni z tego, że Białoruś jest niepodległym państwem, prowadzącym wielowektorową pokojową politykę zagraniczną. Naszą niezmienną zasadą jest równość wszystkich państw i nieingerencja w sprawy wewnętrzne innych – oświadczył Łukaszenka. - Niestety, inne państwa nie chciały pójść tą drogą – ocenił.

- W naszych sercach niepodległość Białorusi nierozerwalnie wiąże się z jej wyzwoleniem z rąk niemieckich faszystowskich najeźdźców – mówił Łukaszenka o Dniu Niepodległości, który jest obchodzony na Białorusi 3 lipca na pamiątkę wyzwolenia Mińska w 1944 roku.

Prezydent przypomniał wkład Białorusinów w zwycięstwo nad III Rzeszą i dziękował obecnym na paradzie kombatantom.

Komponent gospodarczy

W defiladzie uczestniczyły pododdziały różnych rodzajów wojsk, zaprezentowano sprzęt będący na wyposażeniu sił zbrojnych Białorusi, odbył się przelot samolotów wojskowych i cywilnych. W paradzie wzięły też udział cztery rosyjskie śmigłowce Ka-52.

Oprócz części wojskowej, defilada miała również komponent gospodarczy. Na wielkich ciężarówkach prezentowano kolejno ekspozycje z produkcją największych białoruskich zakładów, między innymi mleczarskich, mięsnych, meblarskich, maszynowych i petrochemicznych. Odbył się również "taniec" produkowanych na Białorusi traktorów i pokazy gimnastyczne.

Późnym wieczorem z okazji Dnia Niepodległości w Mińsku i miastach obwodowych rozlegną się armatnie salwy honorowe.

Od 1991 roku Dzień Niepodległości Białorusi był obchodzony 27 lipca – w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Suwerenności przez Białoruską SRR w 1990 roku. W 1996 roku w referendum zainicjowanym przez prezydenta Łukaszenkę, zapadła decyzja o przeniesieniu święta na 3 lipca, co do dziś jest krytykowane przez środowiska opozycyjne i niezależne.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by