Świat

Działalność ambasady RP w Bagdadzie zawieszona

Świat

TVN 24Ambasada w Bagdadzie zawiesiła działalność

"W związku z zaostrzeniem się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Iraku" zawieszona została działalność polskie ambasady w Bagdadzie.

Jak podało MSZ, minister Radosław Sikorski podjął decyzję o zawieszeniu działalności do odwołania.

Jednocześnie resort dyplomacji "ponownie apeluje do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podroży do Iraku". "Osoby, które mimo to zdecydują się na wyjazd i pozostanie w tym kraju informujemy, że polskie służby konsularne mają bardzo ograniczoną możliwość zapewniania im pomocy konsularnej" - informuje MSZ, dodając jednocześnie, że nadal działa konsulat w Irbilu w irackim Kurdystanie.

Walka z Państwem Islamskim, które ogłosiło kalifat na północy i zachodzie Iraku oraz na okupowanych obszarach Syrii, była jednym z głównych tematów niedawnego szczytu NATO w Newport. USA, które od początku sierpnia prowadzą naloty na północy Iraku, próbują utworzyć międzynarodową koalicję do walki z islamistami. Kilka krajów, z USA i Francją na czele, dostarcza broń kurdyjskim bojownikom walczącym z dżihadystami w Iraku.

Polskie władze podkreślają, że nie ma oczekiwań dot. tego, aby polscy żołnierze mieli jechać na ponowną wojnę w Iraku. Polska, podobnie jak jej sojusznicy, rozważa różne formy zaangażowania się na rzecz zmiany złej sytuacji w Iraku.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24