Dyskusja o Węgrzech w europarlamencie. "Sam premier Orban napędza nagonkę"


Organizacje pozarządowe na Węgrzech, występujące w obronie praw człowieka i demokracji, są celem nagonki - uważają przedstawiciele kilku takich organizacji, którzy w poniedziałek wzięli udział w wysłuchaniu w komisji europarlamentu do spraw swobód obywatelskich.

Tematem wysłuchania w komisji Parlamentu Europejskiego było przestrzeganie praw podstawowych na Węgrzech.

Podczas dyskusji mówiono nie tylko o organizacjach pozarządowych, ale także m.in. o sytuacji migrantów i wolności mediów. Rząd w Budapeszcie reprezentował minister sprawiedliwości Laszlo Trocsanyi.

- Amnesty International poważnie niepokoi się sytuacją praw człowieka na Węgrzech - oświadczył przedstawiciel tej organizacji Todor Gardos.

Według niego prawa obywatelskie na Węgrzech zostały ograniczone przez nowelizacje konstytucji. Ograniczono np. ochronę mniejszości seksualnych, zachwiano równowagę między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

Zdaniem Gardosa osoby i organizacje zajmujące się prawami człowieka na Węgrzech "są celem nagonki". - Sam premier (Viktor Orban) napędza nagonkę - ocenił przedstawiciel Amnesty International. Oznacza to - dodał - że Węgry nie wywiązują się ze zobowiązań dotyczących praw człowieka.

Gardos, a także przedstawicielka Komitetu Helsińskiego na Węgrzech Marta Pardavi zarzucili też władzom w Budapeszcie łamanie praw azylantów. - Celem jest odepchnięcie migrantów od granicy - oceniła Pardavi.

Według aktywistów władze przekonują również, że migranci są zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju. - Osoby, które nie mają z terroryzmem nic wspólnego, mogą być skazane za terroryzm - powiedział Gardos.

Będą sankcje?

Jak dodał, "Amnesty International uważa, że sytuacja na Węgrzech daje wystarczające powody do uruchomienia artykułu 7 (traktatu o Unii Europejskiej)".

Artykuł 7 pozwala w ostateczności na nałożenie sankcji na kraj łamiący zasady demokraci i rządów prawa, ale wymagana jest do tego jednomyślność pozostałych państw Unii. Gardos zarzucił Komisji Europejskiej, że nie podejmując działań wobec władz w Budapeszcie, nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, dlatego zadanie to powinien zrealizować Parlament Europejski.

Według dyrektor wykonawczej Węgierskiej Unii Wolności Obywatelskich Stefanii Kapronczay już w 2013 roku zaczęła się "stygmatyzacja" organizacji broniących praw człowieka na Węgrzech.

- W 2016 roku jeden z posłów Fideszu ogłosił, że poprosił służby o sprawdzenie organizacji współpracujących z siecią George'a Sorosa. Zidentyfikowano 22 takie organizacje i stwierdzono, że łamią one prawo węgierskie i europejskie - mówiła.

Dodała, że we wtorek mają zacząć się konsultacje na temat propozycji przewidującej, że organizacje pozarządowe będą musiały składać deklaracje dotyczące ich majątku - pomimo że sprawozdania finansowe są publikowane i zawierają wszystkie informacje. Jej zdaniem celem władz jest wprowadzenie zakazu finansowania organizacji pozarządowych z zagranicy.

Odpowiedź ministra

Minister sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi podkreślił, że węgierski rząd jest otwarty na dyskusje z udziałem organizacji pozarządowych, i dziękował im za udział w debacie.

- Na Węgrzech mamy demokrację i jesteśmy otwarci na dialog i debaty - oświadczył. Według niego na Węgrzech działa około 60 tysięcy organizacji pozarządowych, a w ubiegłym roku władze ułatwiły ich rejestrację.

- Organizacje nie mają powodu do niepokoju (...) Wprowadzimy takie prawo, w którym konieczna będzie rejestracja organizacji pozarządowych otrzymujących pomoc z zagranicy. To zgodne z opiniami Komisji Weneckiej Rady Europy - powiedział minister.

Bronił posunięć rządu w sprawie polityki migracyjnej. Jak podkreślił, w pracach legislacyjnych węgierski "rząd kierował się chęcią ochrony ludności i zachowania zgodności z prawem europejskim". - Ważne jest, by rozróżnić imigrantów ekonomicznych od uchodźców - wskazał.

- Węgry poważnie traktują odpowiedzialność związaną z ochroną granicy strefy Schengen. W 2015 roku spotykaliśmy się z krytyką, ale dziś wspólna polityka UE koncentruje się na ochronie granicy zewnętrznej. Jesteśmy dumni z tego, że przyczyniliśmy się do takiej zmiany w podejściu UE - powiedział minister.

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP