Świat

Dyplomaci wycofani. "Znaleźli się w niebezpiecznym położeniu"

Świat


Indie wycofają ośmiu dyplomatów z Pakistanu po ujawnieniu ich danych w lokalnych mediach i w atmosferze narastającego konfliktu między Delhi a Islamabadem - poinformował rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Vikas Swarup.

- W sferze informacji publicznych znalazły się nazwiska ośmiu osób; sześć spośród nich wyjechało (z Pakistanu) dzisiaj. Docelowo wycofamy ośmiu - dodał Swarup, podkreślając, że dyplomaci, którzy już opuścili Islamabad, zostali wycofani, a nie wydaleni przez władze Pakistanu.

Wyjaśnił też, że dyplomaci znaleźli się w niebezpiecznym położeniu po udostępnieniu ich nazwisk i zdjęć przez media. Wcześniej w środę media pakistańskie poinformowały, że Islamabad może wkrótce wydalić pięciu indyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Rosnące napięcie

Od kilku miesięcy rośnie napięcie między tymi dwoma sąsiadującymi państwami mającymi broń nuklearną. We wtorek na skutek ostrzału moździerzowego z Pakistanu po indyjskiej stronie granicy zginęło ośmioro cywilów, w tym dwoje dzieci. Dzień wcześniej władze pakistańskie podały, że w regionie Dżammu, po ostrzale z terytorium Indii, zginęło sześć osób. W połowie września islamiści zaatakowali bazę indyjskiej armii w Kaszmirze. Zginęło 19 żołnierzy oraz wszyscy czterej napastnicy. Strona indyjska utrzymuje, że za zamachem stał Pakistan. Jak podaje AFP, z obawy przed kolejnymi zamieszkami bądź atakami po indyjskiej stronie granicy w środę zamknięto blisko 300 szkół. W Pakistanie zamknięto przy granicy z Indiami 25 szkół.

W indyjskim Kaszmirze od czterech miesięcy trwają zamieszki. W protestach straciło życie kilkadziesiąt osób, rannych są tysiące. Ponownie dochodzi do starć separatystycznych rebeliantów z wojskiem i policją. Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem wojen między tymi krajami. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają grupy zbrojne, które walczą o niepodległość lub o przyłączenie się do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie rebeliantów, czemu Islamabad zaprzecza.

Autor: mtom / Źródło: PAP