Najstarszy krewny ostatniego cara Rosji nie żyje

Car Mikołaj II Romanow na paradzie wojskowej
Car Mikołaj II Romanow na paradzie wojskowej
Reuters Archive
Reuters ArchiveDymitr Romanow był potomkiem cara Mikołaja II

W Danii 31 grudnia zmarł pisarz, historyk i filantrop Dymitr Romanow, najstarszy krewny ostatniego cara Rosji, Mikołaja II. Kondolencje jego rodzinie złożył premier Dmitrij Miedwiediew, nazywając go "jednym z najwybitniejszych rodaków".

90-letni książę Dymitr Romanow ostatniego dnia 2016 roku został nagle przewieziony do szpitala. - Zmarł w szpitalu wieczorem, 31 grudnia - potwierdziła w niedzielę jego druga żona księżna Teodora Romanow, cytowana przez agencję TASS.

"Jeden z najwybitniejszych rodaków"

Jak przypomniała, książę w 2015 roku odwiedził Półwysep Krymski, który niemal sto lat wcześniej jego krewni musieli opuścić, by wyemigrować po wybuchu wojny domowej w Rosji. - Trzymał w domu, jako pamiątkę, butelkę pełną rosyjskiej ziemi, którą jego krewni zabrali z Krymu. Ucieszył się, że Krym został włączony do Rosji - powiedziała Teoroda Romanow.

Według księżnej, "działania i myśli Dymitra Romanowa w ostatnich latach skupione były na Rosji". Książę odwiedził Rosję kilkukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat, m.in. w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej w 2014 roku.

Kondolencje rodzinie po śmierci księcia złożył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, nazywając Dymitra Romanowa "jednym z najwybitniejszych rodaków".

Dymitr Romanow urodził się 17 maja 1926 roku we Francji jako drugi syn księcia Romana Romanowa oraz hrabiny Praskowii Szeremietiewy. W 1936 roku razem z rodziną przeprowadził się do Włoch, w 1946 roku do Egiptu, zaś w 1960 roku na stałe zamieszkał w Danii. Biegle władał językiem francuskim, angielskim, duńskim, włoskim i rosyjskim.

Książę Dymitr był współzałożycielem i przewodniczącym Funduszu Romanowów, utworzonego w 1993 roku przez siedmiu książąt z tej dynastii. Celem Funduszu jest działalność charytatywna w Rosji po upadku komunizmu, m.in. opieka nad sierocińcami.

Od 1979 roku Dymitr był także członkiem Stowarzyszenia Rodziny Romanowów, organizacji zrzeszającej męskich potomków Pawła I Romanowa, cesarza Rosji w latach 1799-1801. Od 2014 roku był jego najstarszym członkiem. Jako daleki krewny Zofii Doroty Wittelsbach znajdował się również wśród możliwych sukcesorów brytyjskiego tronu.

Autor: mm\mtom / Źródło: TASS, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości