Wyróżnili Tokarczuk, teraz odchodzą. "Poważne zagrożenie dla przyszłości literackiego Nobla"

Świat


Dwoje ekspertów, którzy w tym roku literacką nagrodą Nobla wyróżnili Olgę Tokarczuk i Petera Handkego, odeszło z Komitetu Noblowskiego - poinformowała w poniedziałek Akademia Szwedzka. Według mediów ich rezygnacja oznacza, że nie zakończył się kryzys w instytucji przyznającej literackiego Nobla.

Pisarz Kristoffer Leandoer stwierdził, że "stracił cierpliwość, gdyż zmiany w Akademii Szwedzkiej postępują zbyt wolno".

Pisarka i tłumaczka Gun-Britt Sundstroem oznajmiła, że nie zgadza się z podejściem Akademii, iż literatura jest ważniejsza niż poglądy polityczne autora.

W ten sposób Sundstroem nawiązała przede wszystkim do przyznania literackiego Nobla Austriakowi Peterowi Handkemu. Pisarz budzi kontrowersje za swoje wyraźnie proserbskie stanowisko w czasie konfliktu na Bałkanach w latach 90. ubiegłego wieku.

"Odchodzą zewnętrzni eksperci, którzy właśnie mieli pomóc zmienić wizerunek tej instytucji"

W wydanym komunikacie sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm podziękował ekspertom za pracę w Komitecie Noblowskim. Nie odniósł się natomiast do formułowanych przez nich zarzutów. "W tej chwili analizujemy, w jaki sposób wyglądać będzie wybór laureata w 2020 roku" - napisał Malm.

Według komentarzy w szwedzkich mediach rezygnacja dwojga członków Komitetu Noblowskiego oznacza, że kryzys w Akademii Szwedzkiej się nie zakończył.

"Odchodzą zewnętrzni eksperci, którzy właśnie mieli pomóc zmienić wizerunek tej instytucji. To jest poważne zagrożenie dla przyszłości literackiego Nobla" - uważa komentator szwedzkiej publicznej rozgłośni radiowej Mattias Berg. Przypomina, że Fundacja Noblowska naciskała na Akademię Szwedzką, aby ta zreformowała Komitet Noblowski. Zagrożono, że wybór laureatów Nagród Nobla może zostać powierzony innej organizacji.

Akademia Szwedzka w 2018 roku nie ogłosiła laureata literackiego Nobla na skutek wewnętrznych sporów, spowodowanych sprawą współpracownika Akademii Jean-Claude'a Arnaulta.

Ten francusko-szwedzki fotograf i mąż byłej członkini Akademii w ubiegłym roku został skazany za gwałt, do którego doszło w 2011 roku. Był także oskarżany o przecieki w sprawie przyszłych laureatów Nagrody Nobla.

Tokarczuk odbierze Nobla 10 grudnia

W Komitecie Noblowskim pozostają członkowie Akademii Szwedzkiej: Anders Olsson (przewodniczący), Per Waestberg, Kristina Lugn oraz Jesper Svenbro, a także zewnętrzni eksperci: Mikaela Blomqvist, Rebecka Kaerde oraz Henrik Petersen.

Tegoroczne Nagrody Nobla, w tym zaległa literacka Nagroda Nobla za 2018 roku, którą przyznano Oldze Tokarczuk, zostaną wręczone 10 grudnia w Sztokholmie oraz w Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla).

Autor: pp,ft/adso / Źródło: PAP