Świat

"Dwóch zaatakowało muzeum Bardo, a jeden w Susie". Poszukują jeszcze dwóch

Świat


Rząd Tunezji poinformował, że aresztowano 12 osób w związku z piątkowym zamachem na plaży, w którym zginęło 38 turystów, głównie Brytyjczyków. Poszukiwane są jeszcze dwie osoby.

Rząd poinformował, że nadal poszukiwani są dwaj bojownicy Państwa Islamskiego, którzy przeszli szkolenie w Libii razem z zamachowcem z Susy Seifedinem Rezguiem oraz dwoma islamistami, którzy w marcu przeprowadzili atak na Muzeum Bardo. Zginęło wówczas 21 osób, w tym Polacy.

- To grupa, która była szkolona w Libii i ma to samo zadanie. Dwóch zaatakowało muzeum Bardo, a jeden w Susie - oświadczył tunezyjski minister ds. stosunków z parlamentem Lazhar Akremi. - Policja szuka jeszcze dwóch.

Przyjaciel Rezguia w rozmowie ze Sky Newsem informował, że zamachowiec z Susy należał do 5-osobowej komórki dżihadystycznej. Wszyscy mieli razem wziąć udział w szkoleniu militarnym Państwa Islamskiego w zachodniej Libii w mieście Sabrata. Przeprowadzono je w styczniu.

Minister nie sprecyzował, czy poszukiwani mężczyźni to ci sami, których wizerunki opublikowano kilka dni temu. Poszukiwani byli Bin Abdullah i Rafche Talari. Nie informowano jednak, w jaki sposób mieliby być powiązani z zamachowcem.

Policja opublikowała portrety poszukiwanych mężczyznpolicja

Dżerba na celowniku IS?

"Independent" informuje w czwartek, że w sieci na profilach społecznościowych powiązanych z Państwem Islamskim pojawiły się ostrzeżenia o przyszłych atakach bojowników tych organizacji.

Dżihadyści zapowiadają zamachy na sklepy sprzedające alkohol, bary, główne lotniska w Tunezji, popularną wśród turystów wyspę Dżerba i siły bezpieczeństwa.

Atak w Susie

Do ataku terrorystycznego na hotel Imperial Marhaba przyznało się Państwo Islamskie. Zamachowiec, młody tunezyjski student uzbrojony w kałasznikowa, otworzył ogień do ludzi na brzegu hotelowych basenów. Zginął zastrzelony przez policję. Według AFP napastników prawdopodobnie było dwóch, drugi został zatrzymany.

Susa nad Morzem Śródziemnym jest jednym z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w Tunezji, popularnym wśród turystów z Europy i z państw Afryki Północnej. Turystyka jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla gospodarki tunezyjskiej.

[object Object]
Polscy turyści wracają z Tunezji tvn24
wideo 2/11

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters, Independent, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości