Dwie kolacje w jedną noc. Hollande będzie trzymał Obamę i Putina z dala od siebie

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Prezydent Francji Francois Hollande wyda w czwartek, 5 czerwca, dwie kolacje, podczas których podejmie oddzielnie Baracka Obamę i Władimira Putina, aby trzymać ich z dala od siebie w związku z kryzysem na Ukrainie.

Hollande najpierw podejmie na kolacji prezydenta USA Baracka Obamę, z Władimirem Putinem spotka się zaledwie dwie godziny później na osobnej kolacji. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji odwiedzą Francję w związku z obchodami 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Szef kuchni Pałacu Elizejskiego powiedział, że Francois Hollande lubi jeść wszystko oprócz jedynie kawioru, trufli i homarów. Skoro więc wyjątków jest tak niewiele, kucharze nie powinni mieć więc problemu z przygotowaniem odmiennego menu na dwie kolacje.

To nie pierwszy raz, kiedy Pałac Elizejski urządza ekspresowe kolacje. Według poprzedniego szefa kuchni Pałacu Elizejskiego poprzednik Hollande'a Nicolas Sarkozy przyjął Baracka Obamę na rekordowo krótkim lunchu, który trwał zaledwie 12 minut.

Pierwsze spotkanie z Zachodem po aneksji Krymu

Paryż nie odwołał zaproszenia pomimo napięć panujących między Zachodem a Rosją po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Przyjazd Putina do Normandii potwierdzono na początku maja. Tymczasem Waszyngton poinformował, że nie przewiduje się rozmów Putina z prezydentem USA Barackiem Obamą.

We wtorek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że Władimir Putin spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie odbędzie się w piątek. Będzie to pierwsze spotkanie Putina z zachodnimi przywódcami od aneksji Krymu, która nastąpiła w marcu. Chociaż Putin od tamtego czasu wielokrotnie rozmawiał z szefami innych zachodnich państw i rządów, ostatni raz niektórych z nich widział w lutym na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Wielu przywódców Zachodu postanowiło jednak nie jechać do Soczi, co zostało odebrane jako bojkot igrzysk ze względu na łamanie praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji. W uroczystościach w Normandii uczestniczyć będą przywódcy Australii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Holandii, Kanady, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Hollande zaprosił też ukraińskiego prezydenta elekta Petro Poroszenkę.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło/kka/zp / Źródło: Guardian, PAP

Pozostałe wiadomości