Świat

Dwa zamachy, ponad 200 ofiar. Irakijczycy oburzeni biernością rządu

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej 213 osób zginęło w niedzielnym zamachu samobójczym w Bagdadzie, do którego przyznała się ekstremistyczna sunnicka organizacja Państwo Islamskie - poinformowały w poniedziałek irackie władze. Ponad 200 osób zostało rannych. Wcześniejsze informacje mówiły o ok. 140 ofiarach śmiertelnych i 170 rannych.

Do eksplozji samochodu pułapki doszło w niedzielę rano w centrum stolicy Iraku. Odpowiedzialność za zamach w dzielnicy Karada, w której znajduje się wiele restauracji, hoteli, a także ambasada Francji, wzięła na siebie dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS). W chwili eksplozji na ulicach było dużo ludzi - podkreśla agencja Associated Press.

Wybuch był tak silny, że pobliskie budynki, w tym centrum handlowe, zostały całkowicie zniszczone. Ulice zatarasowały płonące samochody i hałdy gruzu, które przeczesywane są przez ekipy ratunkowe w poszukiwaniu ewentualnych ocalałych.

Jest to najkrwawszy zamach w Bagdadzie od roku i jeden z najcięższych, do jakich w ogóle ostatnio doszło w Iraku - zwraca uwagę agencja AFP.

Eksplozja za eksplozją

Mieszkańcy Karady obrzucili kamieniami konwój, w którym przyjechał na miejsce zamachu premier Iraku Hajder al-Abadi. Są oni przerażeni rosnącą liczbą zamachów w stolicy i oburzeni biernością rządu.

Szef irackiego rządu zapowiedział odwet za niedzielny atak. - Zamach ten jest rozpaczliwą próbą podjętą przez tzw. Państwo Islamskie po klęsce na polu bitwy - stwierdził Hajder al-Abadi.

Do drugiego tego dnia zamachu bombowego doszło w zachodniej części miasta. Zginęło w nim co najmniej dziewięć osób, a 11 zostało rannych.

Do zamachów doszło w trakcie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów, kiedy to po zachodzie słońca ulice miast są szczególnie zatłoczone.

Niedawno siły irackie odbiły z rąk dżihadystów ważne miasto Faludża.

USA wzmocnią determinację

Biały Dom potępił ataki w Bagdadzie, podkreślając w wydanym oświadczeniu, że tylko wzmocnią one determinację Stanów Zjednoczonych w walce z IS. "Pozostajemy zjednoczeni z narodem i rządem Iraku we wspólnych wysiłkach mających na celu zniszczenie IS" - czytamy w komunikacie.

Autor: AG,jaz,mm/tr / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości