Dwa tysiące ton wody na reaktor w 13 godzin

Aktualizacja:

13 godzin trwała akcja chłodzenia prętów paliwowych w reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I. Do basenu zużytego paliwa tego reaktora zostało wlane ponad 2 tysiące ton wody - poinformowała agencja Kyodo. Później Siły Samoobrony rozpoczęły spuszczanie wody także na reaktor numer 4. Tymczasem ostatnia potwierdzona liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii wynosi obecnie 7653 osoby.

Akcja chłodzenia reaktora numer 3 początkowo miała trwać 7 godzin, ale była dwukrotnie przedłużana. Natomiast w reaktorze numer 6 system chłodzenia został przywrócony dzięki przywróceniu dostaw energii elektrycznej. W związku z tym spadła temperatura w prętach paliwowych tego reaktora - podała firma zarządzająca elektrownią Fukushima. Firma informuje też, że przygotowuje się do przywrócenia elektryczności także w reaktorach numer 1 i 2, by przywrócić system chłodzenia także w nich.

Putin proponuje "globalną operację wymienną"

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował w sobotę zwiększenie dostaw gazu ziemnego do Europy rurociągami, dzięki czemu - jak zauważył - do Japonii mogłaby trafić część gaz skroplonego (LNG), przeznaczonego dla krajów Unii Europejskiej. - Taka globalna operacja wymienna między Rosją i UE może stanowić realną, pilną pomoc dla Japonii, zapewniając w ciągu miesiąca dostawy ponad 1 mln ton LNG (ok. 1,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego) - oświadczył Putin w Jużnosachalińsku, ośrodku administracyjnym wyspy Sachalin, podczas narady poświęconej perspektywom zwiększenia wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w tym regionie. - W ciągu 100 dni do Europy może być dostarczone na wymianę dodatkowo 6 mld metrów sześciennych gazu rurociągowego, dzięki czemu Japonia mogłaby otrzymać 4 mln ton LNG - dodał szef rządu Rosji.

"To, co realnie możemy zrobić razem"

- Jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc, to możemy porozumieć się w sprawie takiego wariantu rozwoju wydarzeń. Mogłyby to być skoordynowane z naszymi europejskimi partnerami działania - oznajmił Putin. Poinformował też, że Gazprom choćby dzisiaj może zwiększyć dostawy gazu ziemnego do Europy rurociągami o 60 mln metrów sześciennych na dobę, co odpowiada 40 tys. ton gazu skroplonego. Rzecznik prasowy rosyjskiego premiera Dmitrij Pieskow przekazał, że inicjatywa Putina nie była jeszcze omawiana z UE. Według niego, konsultacje w tej sprawie odbędą się w najbliższym czasie. Pieskow podał także, iż ze stroną japońską oferta ta również nie była jeszcze konsultowana. - Jest to to, co Rosja może zrobić realnie, co możemy zrobić razem - oświadczył rzecznik Putina.

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Ostatnia potwierdzona liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii wynosi obecnie 7653 osoby, jednak szacuje się, ze sięgnie ona 10 tys. osób. Tymczasem, jak podaje agencja Kyodo, szef policji w prefekturze Miyagi stwierdził, że tylko na tym obszarze liczba zabitych na skutek trzęsienia ziemi wyniesie 15 tys. osób.

11746 osoby wciąż uznawane są za zaginione - informują władze japońskie.

ant/mtom



Źródło: Kyodo, PAP, Reuters, BBC