Świat

Dwa tysiące sztuk broni na pokładzie łodzi rybackiej

Świat

HMAS DarwinNa pokładzie było niemal 2 tys

Australijska marynarka wojenna poinformowała, że przejęła duży ładunek broni przewożony łodzią rybacką. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni pochodzącej najprawdopodobniej z Iranu i przeznaczonej dla bojowników w Jemenie.

Przejęcia dokonała załoga HMAS Darwin w czasie patrolu w odległości ok. 170 mil morskich od Omanu. Łódź nie płynęła pod żadną banderą.

Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni, w tym 1989 kałasznikowów i 100 granatników przeciwpancernych.

Jemen czy Somalia?

Rzecznik Ministerstwa Obrony Australii powiedział telewizji CNN, że na pokładzie łodzi było 18 osób różnych narodowości, ale na razie nie wiadomo, czy ich dokumenty są autentyczne. Dodał, że pasażerowie twierdzili, że płyną do Somalii, ale - jak podkreślił - ta informacja może się zmienić w toku śledztwa.

Porucznik Ian McConnaughey z amerykańskiej marynarki wojennej powiedział telewizji CNN, że broń najprawdopodobniej pochodziła z Iranu i była przeznaczona dla bojowników ruchu Huti w Jemenie. Dodał, że Centralne Dowództwo USA zbiera informacje, które pomogą ustalić port docelowy ładunku.

Po przejęciu broni załogę puszczono wolno - podały władze australijskie, powołując się na międzynarodowe prawo morskie.

Zarówno Somalia jak i rebelianci Huti w Jemenie są objęci embargiem na broń przez ONZ.

Pierwszy patrol HMAS Darwin

Australijska marynarka wojenna wraz z innymi międzynarodowymi patrolami pomaga policji w kontrolowaniu ponad 3 mln mil kwadratowych wód międzynarodowych.

Wiceadmirał australijskiej marynarki David Johnston oświadczył, że okręt HMAS Darwin był na swoim pierwszym patrolu.

Australian sailors have seized a large weapons cache, including almost 2000 AK-47 assault rifles, from a fishing vessel...

Posted by HMAS Darwin on 6 marca 2016

Autor: pk//rzw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: HMAS Darwin

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości