Świat

Dwa samoloty były w pobliżu boeinga 777 w chwili katastrofy

Świat

flightradar24.comDwa samoloty były w pobliżu boeinga 777 w chwili jego zestrzelenia

Singapurski i indyjski samolot były w odległości zaledwie 25 km od boeinga 777, gdy ten zniknął z radarów nad terytorium Ukrainy. W malezyjskim samolocie, który prawdopodobnie został zestrzelony, było łącznie 298 osób - 283 pasażerów, w tym trzy niemowlęta, i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli.

Malezyjski boeing 777 zniknął z ekranów radarów około godziny 16 czasu polskiego. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach Szachtarska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

25 km od zestrzelonego boeinga

Serwis Flightradar opublikował trasę dwóch innych maszyn, które były w pobliżu w chwili, gdy malezyjski samolot spadł na teren Ukrainy. Jeden z nich to także boeing 777 należący do singapurskich linii lotniczych. Leciał z Kopenhagi do Singapuru. Drugi to z kolei maszyna należąca do Air India (Boeing 787-8 Dreamliner), która leciała z Delhi do Birmingham.

Jak informuje Flightradar, samoloty znajdowały się w odległości zaledwie 25 km od malezyjskiego samolotu. W piątek Singapore Airlines poinformowały, że w związku z katastrofą wstrzymują swoje loty nad Ukrainą.

Zestrzelony przez pomyłkę?

Portal censor.net podał w czwartek, powołując się na źródło w ukraińskim dowództwie, że trasa malezyjskiego samolotu przebiegała obok trasy ukraińskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76, który leciał z ładunkiem dla zablokowanych przez rebeliantów ukraińskich żołnierzy.

Ukraińskie źródło w Ministerstwie Obrony Ukrainy przypuszcza - napisał portal - że separatyści otrzymali rozkaz zestrzelenia ukraińskiego samolotu od rosyjskich wojsk powietrznych, ale w wyniku błędu strzelili do samolotu pasażerskiego.

"Bezpieczna" trasa

Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły w piątek, że trasa wybrana przez ich samolot była zadeklarowana jako bezpieczna przez ONZ-owską Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Również Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) "stwierdziło, że przestrzeń powietrzna, przez którą leciał samolot, nie podlegała żadnym restrykcjom".

Poinformowały też, że w samolocie było łącznie 298 osób - 283 pasażerów, w tym trzy niemowlęta, i 15 członków załogi. Wcześniej podawały, że maszyna przewoziła 295 ludzi.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: db\mtom/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: flightradar24.com

Raporty: