Świat

Dwa razy więcej wojsk to za mało

Świat


Chociaż długo wyczekiwany raport dowódcy wojsk USA w Afganistanie nie jest jeszcze jawny, ci którzy go przeczytali, twierdzą, że gen. Stanley McChrystal prosi o wysłanie na wojnę więcej żołnierzy.

McChrystal przedstawił trzy opcje zwiększenia liczby żołnierzy - od 10-15 tys. do 80 tys. - ale za najwłaściwsze uważa wysłanie dodatkowych 40 tys. - twierdzą przedstawiciele Pentagonu i Białego Domu zastrzegając swoją anonimowość.

Generał jest jednak zdania, że nawet w razie wysłania dodatkowych wojsk korupcja może sprawić, że terroryści znów będą w Afganistanie bezkarni.

Raport McChrystala ma być omawiany w środę na spotkaniu prezydenta USA Baracka Obamy z zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, poświęconym strategii w Afganistanie i Pakistanie.

Cel niezmienny

Obama powiedział we wtorek, że "w najbliższych tygodniach" podejmie decyzję w sprawie strategii wojennych i liczby wojsk, które są niezbędne do ich realizacji. - Nasz podstawowy cel pozostaje niezmienny: wykorzenić Al-Kaidę i jej ekstremistycznych sojuszników, którzy atakują Stany Zjednoczone i ich sojuszników - powiedział Obama.

Obecnie w Afganistanie jest 67 tys. żołnierzy USA i do końca grudnia ma tam pojechać kolejny tysiąc. Jest to ponad dwa razy więcej wojsk niż było ich w Afganistanie pod koniec kadencji prezydenta George'a Busha.

Źródło: PAP