Świat

Duńczycy: złapaliśmy terrorystów powiązanych z Al Kaidą

Świat

Aktualizacja:

Aresztowana w nocy grupa ośmiu osób, podejrzana o planowanie ataku terrorystycznego, jest powiązana z "czołową osobistością w Al Kaidzie" - poinformowały duńskie służby bezpieczeństwa.

Zatrzymani to muzułmanie w wieku od 19 do 29 lat pochodzący z Afganistanu, Pakistanu, Somalii i Turcji. Sześciu z nich to obywatele Danii. Służby specjalne nie chcą jednak podać, jaki obiekt chcieli zaatakować podejrzani o terroryzm.

Zatrzymań dokonano w rejonie Kopenhagi i w samej stolicy. - Aresztowania to wynik prowadzonej od dłuższego czasu obserwacji osób, podejrzanych o przygotowywanie aktu terroru z użyciem materiałów wybuchowych - podała duńska służby wywiadu i bezpieczeństwa PET.

Duńska agencja prasowa Ritzau podała, że bezpośrednio po zatrzymaniu podejrzanych policja, której towarzyszyła ekipa techników-specjalistów od środków chemicznych, przejęła materiały, znalezione w przeszukiwanych domach w Kopenhadze i na przedmieściach.

W lutym kopenhaski sąd skazał na siedem lat więzienia muzułmanina - obywatela Danii, mającego planować zamach terrorystyczny w Europie. W kwietniu urodzony w Maroku Duńczyk został skazany na trzy i pół roku więzienia za podżeganie miejscowych muzułmanów do udziału w świętej wojnie.

Źródło: Reuters, TVN24