Świat

Duńczycy gotowi wysłać myśliwce do państw nadbałtyckich

Świat

ArzDuńskie myśliwce pojawią się w państwach nadbałtyckich?

W patrolowaniu przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy mogą pomóc duńskie myśliwce. Minister spraw zagranicznych tego kraju, Martin Lidegaard, zaproponował wysłanie do państw nadbałtyckich sześciu maszyn F-16.

- To sygnał dla trzech krajów bałtyckich, że stoimy z nimi ramię przy ramieniu, lecz także dla Rosji, że traktujemy NATO z całą powagą - powiedział Lidegaard po spotkaniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Dodał, że do NATO należy decyzja o tym, ile samolotów będzie potrzebnych do patroli.

Od wejścia trzech państw bałtyckich do NATO w r. 2004 Sojusz prowadzi - w ramach swoich Sił Szybkiego Reagowania - operację Baltic Air Policing, czyli patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Do końca kwietnia Baltic Air Policing prowadzą siły USA, po nich przewodnictwo tej misji przejmie Polska. W związku z kryzysem ukraińskim Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę swych samolotów bojowych biorących udział w bałtyckiej operacji z czterech do dziesięciu. Swoje maszyny obiecały też przysłać Francja i Wielka Brytania. W środę prezydent USA Barack Obama, wygłaszając przemówienie w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych, zasygnalizował, że NATO zwiększy swą obecność u sojuszników w Europie Wschodniej i będzie zawsze przestrzegać zobowiązania do kolektywnej obrony sojuszników.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arz